5razones.pl

Grudzień 16, 2015 at 10:27 pm

Czas. Krótka przypowieść przed wigilijna.

Czas. Krótka przypowieść przed wigilijna.

W któryś z piątków grudniowych miałam możliwość wysłuchać wspaniałej audycji w radiowej trójce. Audycji rozmowy, audycji spotkania z rodziną Ewy i Dawida Kozioł*. Przyznaję, słuchałam jak zaczarowana. O ich niespiesznym życiu, prostym i wolnym. Wolnym od zadyszki, cukru i konserwantów oraz gadżetów cywilizacji. Można? Można i to bardzo. Żyć, a nie biec.

Byłabym hipokrytką, gdybym teraz wam tu uroczyście napisała: ej, zwolnijcie. Bo sama uwielbiam gonić, i sama się w tej gonitwie gubię, a to przyspieszam, a to zwalniam, i wciąż przywołuję się do porządku. Jeszcze doskonale pamiętam czasy korporacyjnej zadyszki i biegi na przełaj od rana do świtu, delegacje na kraj świata, te śniadania w warsie, obiady jedzone na kolację, nadgodziny których nikt mi już nie zwróci.  Teraz najczęściej gonię w piętkę, zasypiam nie wiem kiedy, i budzę się zawsze za wcześnie, choć na czas, i na czas znów gonię dalej.

Gdybym zamaszyście nawoływała was: drodzy moi, porzućcie cywilizację i jej zgubny konsumpcjonizm, i uciekajmy w naturę, śmiało moglibyście się popukać w głowę, i ja bym wespół z wami się pukała. Bo gdzie i jak? Wszak uwielbiam splendor i wyszukane możliwości cywilizacji. A i w nich się gubię, i czasami odnajduję, a potem szkolę się w umiarkowaniu, obiecuję wstrzemięźliwość i rozwagę, żeby nie ulegać kolejnym pokusom obciążającym moją kartę debetową i szafę wnękową.

Zresztą nie o sam bieg tu chodzi lub o ucieczki od wszelkiego stworzenia i dobrostanu. Bo może ktoś lubi prędkie tempo, albo lubi w galopie lub w stępie się zatracić. A inny z kolei lubi tak w tych dobrach brodzić, lub je namiętnie gromadzić, i gromadzić.

Tu bardziej o czas chodzi, ten czas dla siebie, dla innych, na sprawy szczególnej wagi i te błahostki, na co tam chcecie. I w biegu go można znaleźć, i w tej kolekcji piętrzącego się dobrobytu.

Zwłaszcza czas ten około świąteczny domaga się szczególnego traktowania. Ten czas szczególnie uświęcony, oprószony śniegiem i opłatkiem, życzeniami, żeby się darzyło i mocnymi postanowieniami poprawy. Niby mimochodem w internetach o tym przypominają. Gdzieś pomiędzy przepisami na pierniki i śledzie, a listą rekomendowanych dóbr na prezent dla niej, dla niego, dziecka, dziadka i konkubenta wieszczą, że czas, czas to najlepszy z prezentów, jaki sobie nawzajem możemy podarować.

Tylko czy czasu nam starczy na ten czas?

Na ostatniej prostej przed świąteczną zawieruchą, jedyne co wam napiszę, to: wyrównajcie tempo, i no żeby Wam tego czasu starczyło na czas.

 

 

*Całą rozmowę możecie wysłuchać TUTAJ. A rodzinę Kozioł możecie spotkać w ich Zielonym Zagonku.

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

6 hours ago

5razones

Zbliża się Dzień Matki.
Który to już raz będziecie świętować?
Bo ja piąty! 🎈🎈🎈🎈🎈
Ale dopiero w tym roku świętuje bez czerwonej pelerynki.

5razones.pl/mam-moce-i-peleryne-obalmy-mit-matki-superbohaterki/
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

- Mamo, poproszę czapkę z batmanem.

- I jeszcze bluzę w roboty.

- No dobra, to jeszcze sprawdzę w lustrze jak wyglądam.

- Jest szałowo, mogę iść do przedszkola.

😍😋😎

Czy Wasze przedszkolaki też już odpowiadają za swoje stylówki? :D
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

Wciąż jestem na fali Tadzinkowych okołourodzinowych wspominek. I przypominam sobie wszystkie moje przypadki ciążowe.
Część z nich nawet opisałam, a Smok narysował.

Też tak macie, w sensie, że wspominacie sobie swoje ciąże, i to zaokrąglanie się, przepoczwarzanie? Co Wam najbardziej ciążyło, a co Was najbardziej zaskoczyło?

<3
... See MoreSee Less

View on Facebook