5razones.pl

Grudzień 16, 2015 at 10:27 pm

Czas. Krótka przypowieść przed wigilijna.

Czas. Krótka przypowieść przed wigilijna.

W któryś z piątków grudniowych miałam możliwość wysłuchać wspaniałej audycji w radiowej trójce. Audycji rozmowy, audycji spotkania z rodziną Ewy i Dawida Kozioł*. Przyznaję, słuchałam jak zaczarowana. O ich niespiesznym życiu, prostym i wolnym. Wolnym od zadyszki, cukru i konserwantów oraz gadżetów cywilizacji. Można? Można i to bardzo. Żyć, a nie biec.

Byłabym hipokrytką, gdybym teraz wam tu uroczyście napisała: ej, zwolnijcie. Bo sama uwielbiam gonić, i sama się w tej gonitwie gubię, a to przyspieszam, a to zwalniam, i wciąż przywołuję się do porządku. Jeszcze doskonale pamiętam czasy korporacyjnej zadyszki i biegi na przełaj od rana do świtu, delegacje na kraj świata, te śniadania w warsie, obiady jedzone na kolację, nadgodziny których nikt mi już nie zwróci.  Teraz najczęściej gonię w piętkę, zasypiam nie wiem kiedy, i budzę się zawsze za wcześnie, choć na czas, i na czas znów gonię dalej.

Gdybym zamaszyście nawoływała was: drodzy moi, porzućcie cywilizację i jej zgubny konsumpcjonizm, i uciekajmy w naturę, śmiało moglibyście się popukać w głowę, i ja bym wespół z wami się pukała. Bo gdzie i jak? Wszak uwielbiam splendor i wyszukane możliwości cywilizacji. A i w nich się gubię, i czasami odnajduję, a potem szkolę się w umiarkowaniu, obiecuję wstrzemięźliwość i rozwagę, żeby nie ulegać kolejnym pokusom obciążającym moją kartę debetową i szafę wnękową.

Zresztą nie o sam bieg tu chodzi lub o ucieczki od wszelkiego stworzenia i dobrostanu. Bo może ktoś lubi prędkie tempo, albo lubi w galopie lub w stępie się zatracić. A inny z kolei lubi tak w tych dobrach brodzić, lub je namiętnie gromadzić, i gromadzić.

Tu bardziej o czas chodzi, ten czas dla siebie, dla innych, na sprawy szczególnej wagi i te błahostki, na co tam chcecie. I w biegu go można znaleźć, i w tej kolekcji piętrzącego się dobrobytu.

Zwłaszcza czas ten około świąteczny domaga się szczególnego traktowania. Ten czas szczególnie uświęcony, oprószony śniegiem i opłatkiem, życzeniami, żeby się darzyło i mocnymi postanowieniami poprawy. Niby mimochodem w internetach o tym przypominają. Gdzieś pomiędzy przepisami na pierniki i śledzie, a listą rekomendowanych dóbr na prezent dla niej, dla niego, dziecka, dziadka i konkubenta wieszczą, że czas, czas to najlepszy z prezentów, jaki sobie nawzajem możemy podarować.

Tylko czy czasu nam starczy na ten czas?

Na ostatniej prostej przed świąteczną zawieruchą, jedyne co wam napiszę, to: wyrównajcie tempo, i no żeby Wam tego czasu starczyło na czas.

 

 

*Całą rozmowę możecie wysłuchać TUTAJ. A rodzinę Kozioł możecie spotkać w ich Zielonym Zagonku.

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

W filmach często prężą muskuły grając superbohaterów.
Tymczasem prywatnie najlepiej odnajdują się w roli... taty.

Np. Jason Momoa zwykł o sobie mówić: #PapaBear

Zapraszam na "przegląd" fajnych facetów, którzy dopiero w domowych pieleszach, przy boku swoich żon, partnerek oraz dzieci czują się spełnieni. 5razones.pl/przeglad-super-heroes-roli-zycia/

Znaliście ich od takiej strony?
... See MoreSee Less

View on Facebook

Gdy dostajesz jeden extra dzień w bajce, bo "Elsa trochę nas poczarowała" (tak twierdzi Franiu ❄🌬❄❄🌬🌬❄❄❄❄

#czarymary #krainalodu #krainasniegu #winterninjas #wintermood # #jakwbajce #dosbajka

Malastow domki Dosbajka
... See MoreSee Less

View on Facebook

Tymczasem w weekend nadajemy z naszej bajki, a dokładnie z Dosbajki 🌳🌲🏡❄🌬🏡🌳🌲❄❄🌬

Malastow domki Dosbajka
... See MoreSee Less

View on Facebook