Marzec 7, 2016 at 4:46 pm

Poród… akcja!

Poród… akcja!

Zanim usłyszycie głośne słowo akcja!, albo cudownie, zaczyna Pani rodzić, zachęcam was, żeby spędzić ciążowy czas nie tylko w akcie opętańczego wicia gniazda, ale przede wszystkim na przygotowaniach waszych ciał i głów (tak! A nawet przede wszystkim głów) do wyzwania jakim jest poród.

Fit a nie kit

Jeśli chodzi o skalę wysiłku energetycznego, to poród siłami natury śmiało można porównać do maratonu, triathlonu czy wspinaczki wysokogórskiej. Nie liczcie na to, że jeśli całą ciążę przeleżycie opierniczając kolejne paczki ciasteczek oreo, żelkó lub innych łakoci, że wasza kondycja na ten wielki dzień sama się zrobi. Otóż nie. Ruch w ciąży, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (tu kluczowa konsultacja z waszym lekarzem prowadzącym), jest więcej niż wskazany. Ćwiczyłaś i byłaś aktywna przed ciążą? Ćwicz dalej!, bo twoje ciało zwyczajnie tego ruchu potrzebuje. Ważne: aktywności fizyczne oczywiście dobieraj pod kątem rosnących brzuchowych ograniczeń oraz tak żeby nie obciążać zanadto mięśni dna miednicy (o tym zaraz poniżej). Przed ciążą nie należałaś do wybitnie usportowionych? Nic nie stoi szkodzi na przeszkodzie, żeby właśnie teraz spróbować się bardziej uaktywnić. Osobiście polecam zajęcia fitnessowe (zwłaszcza pilates, jogę) w szkole rodzenia pod okiem specjalnie do tego przygotowanych instruktorów. Poza ćwiczeniami fizycznymi, rozciąganiem, wzmacniakiem mięśni potrenujecie także… oddychanie przeponą. To jeden z najważniejszych przedporodowych treningów.

Ja przed pierwszą ciążą tańczyłam długo flamenco, i nie wyobrażałam sobie, żeby nagle zaprzestać tańczenia, stepowania i ruszania się w ciąży. Z Lordem Fra tańczyłam właściwie do samego rozwiązania i żartowałam sobie, że brzuszek stanowi dla mnie nowy punkt ciężkości. Sam taniec poza tym, że wspaniale przygotowuje ciało do porodu (ruchy biodrami, miednicą), podobno też dobrze robi dzieciom (rozwój jego układu nerwowego-przedsionkowego). W drugiej ciąży także nie odpuszczam i kręcę vuelty, i liczę, że w drugim synu również zaszczepię miłość do tangosa lub bulerii.

Masaż krocza, i mięśnie dna miednicy

Zanim jeszcze na poważnie planowaliśmy zaciążenie, spotkałam się z opinią, że w moim wieku (w moim na tamtą chwilę, tuż przed trzydziechą) nie ma szans (bo nie ten wiek właśnie, i nie ta „elastyczność”), żebym urodziła bez nacinania krocza. Gdy już byłam w ciąży od jednej z moich koleżanek po raz pierwszy usłyszałam o masażu krocza. Koleżanka w trakcie swojego pierwszego porodu (wtedy lat 25) miała rutynowo nacinane krocze, zatem gdy w wieku lat 30 podchodziła drugi raz do porodu zawzięła się, że zrobi wszystko, i tak przygotuje się do porodu, żeby tej znikomo przyjemnej interwencji medycznej uniknąć. Masowała krocze zgodnie z instrukcją, jaką dostała w szkole rodzenia, a jaką mi potem przekazała, i udało się. Ja również wg tej instrukcji się masowałam, i również się udało: bez nacinania krocza i bez pęknięć. Instrukcja TU.
Odsyłam również do ciekawego artykułu na temat nacinania krocza do Koralowej Mamy.
I jeszcze artykuł ze strony Fundacji Rodzić po ludzku.

O tym jak ważne jest dbanie o mięśnie dna miednicy (przed ciążą, w ciąży, i już zaraz po porodzie), próbowałam Was już przekonać w wywiadach z fizjoterapeutką Magdaleną Potoczek. Do poczytania TU i TU.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy pokażą wam w szkole rodzenia. Polecam najpierw poćwiczyć pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, żeby mieć pewność, że się dobrze zlokalizowało te mięśnie, i że się po prostu „dobrze” ćwiczy i właściwie aktywizuje mięśnie. Osobiście zachęcam do systematycznego praktykowania treningów, wystarczy poświęcić na te ćwiczenia dosłownie kilka minut dziennie. Po więcej porad dotyczących mięśni dna miednicy zapraszam na stronę moich ulubionych fizjoterapeutek: Magdaleny Potoczek i Barbary Forczek.

Pakuj się do torby

Wyprane, wyprasowane i spakowanie ubranka dla siebie i dla dziecka warto mieć przygotowane już na miesiąc przed. Nie popełniajcie mojego błędu, i nie zostawiajcie tego na dosłownie ostatnią chwilę, czyli na czas startu porodu.

Co spakować? Pełną listę znajdziecie TUTAJ.

To nie Hollywood, czyli po czym rozpoznać kiedy zaczyna się poród?

Wbrew temu, czego się naoglądałyście w amerykańskich filmach lub serialach, porody nie zaczynają się od chlupnięcia z siłą wodospadu wód płodowych. To znaczy zaczynają, ale tylko jakiś procent. Większość akcji porodowych (oczywiście tych bez wcześniejszych ingerencji medycznych) startuje od skurczy. Skurcze mogą pojawić się już na kilka dni przed porodem, są to skurcze przepowiadające, są łagodne i samoistnie zanikają.

Po czym jednak poznać, że to już?
– pojawienie się na bieliźnie dużej ilości gęstego śluzu (czasem lekko różowego albo brunatnego) – to odchodzi czop śluzowy, który „zatykał” szyjkę macicy;
– uporczywy, tępy ból krzyża;
– biegunka i wymioty;
– organizm ma naturalną skłonność do oczyszczania się przed porodem;
– dreszcze i drżenie całego ciała;
– pojawienie się wód płodowych – mogą sączyć się lub płynąć gwałtownym strumieniem.

Jeśli skurcze trwają dłużej niż 30 s, mają tendencję do narastania, a przerwy między nimi robią się coraz krótsze, nie ma już wątpliwości, że zaczął się poród.

Kiedy jechać do porodu?

– jeśli odeszły zielonkawe wody płodowe;
– jeśli minęło kilka godzin od odejścia czystych wód płodowych, a Ty nie masz innych oznak porodu;
– jeśli przerwy między skurczami są krótsze niż 5 min., a skurcze są bardzo silne;
– jeśli czujesz, że lepiej i bezpieczniej będziesz czuła się na porodówce.

Za Fundacją Rodzić Po Ludzku.

Pierwsze chwile

Ja to nawet nie wiem, kiedy Lord Franciszek, mój pierworodny syn wykaraskał się na świat. To stało się tak nagle i znienacka, że nie mogłam uwierzyć, że to już. Pamiętam, że tuliłam go do siebie, a położną i męża, którzy witali go razem ze mną pytałam, czy to na pewno chłopczyk, czy jest siurek. Na ten moment nie da się przygotować, jedyny taki! Gdy kładą ci dziecko na pierś, w mig zapomina się o całym bólu i zmęczeniu. Liczy się tylko to, że to już, że ten mały człowiek już tu jest i od pierwszych chwil kradnie serce. Potem następują te cudowne dwie godziny sam na sam (jeśli oczywiście już macie za sobą urodzenie łożyska, i zaopatrzenie krocza, jeśli doszło do nacięcia lub pęknięcia).

Pierwsze uściski, ach jak te malutkie rączki potrafią uchwycić się twojego palca lub dłoni. Pierwsze próby sforsowania piersi i co za tym idzie pierwsze próby ssania. Wszystko pierwsze! Sami zobaczcie, na co stać tych małych ludzi.
Nie pozwólcie się okraść z tych chwil! Jeśli tylko mama lub dziecko nie wymagają jakiejś interwencji medycznej, to te pierwsze chwile w kontakcie skóra skóra są najcenniejsze. Mierzenie, ważenie i przyznawanie punkcików, spokojnie mogą zaczekać.

Co więcej, na niektórych porodówkach, gdy mama nie może kangurować, to „pozwala się” na ten kontakt tacie. Więcej do poczytania TU i TU.

Moc dobrych opowieści

O mocy dobrych, krzepiących i wspierających opowieści pisałam już w jednym z ostatnich postów, ale tutaj raz jeszcze przytoczę mój ulubiony cytat:

Najlepszym, znanym mi sposobem na oparcie się przerażającym historiom jest słuchanie lub czytanie takich, które nas wzmacniają. Mam na myśli historie, które zmieniają cię, gdy ich słuchasz lub je czytasz, ponieważ osoba snująca opowieść uczy cię czegoś nowego lub pomaga spojrzeć na coś z zupełnie innej perspektywy.
Ina May Gaskin, Poród naturalny, s. 17.

Dlatego zachęcam Was do słuchania tylko tych dobrych opowieści porodowych. Nie dajcie się zwieść i wystraszyć tym mówiącym o bólu, cierpieniu, męczarniach.

Uwierz mi: jeśli ktoś ci mówi, że jakieś doświadczenie będzie bolesne, takie właśnie będzie. Większość bólu pochodzi z umysłu i gdy kobieta przyswoi przekonanie, że poród jest nieznośnie bolesny – gdy otrzyma taka informację od swojej matki, jej sióstr, zamężnych przyjaciółek i swojego lekarza będzie przygotowana na ogromne cierpienie. Stephen King, The Breathing Method.

Ja dałam się omamić i zaczarować słowom, które usłyszałam od mojej położnej:

Każda kobieta nosi w sobie potencjał, żeby pięknie urodzić.

Kolekcjonujcie i „zapakujcie” sobie takie słowa i opowieści do głowy i serca! Wierzę, że zadziałają, gdy usłyszycie: Poród! Akcja!

 

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

- Cyco, cyco, moje cyco!
- Znowu cyco Tadeusz? - dziwuje się nieustającym cycowym poczynaniom młodszego brata Franciszek - no nuuuuuuuda!

Przyganiał kocioł garnkowi. :D
Nie pamięta Franek, jak małym jak Tadzinek był.
A jak był taki mały, niespełna dwuletni, to podobnie entuzjastyczne zapędy reprezentował.

Kto nie zna naszej mlecznej drogi to opowiem, że chłopcy przez prawie rok po narodzinach Tadzinka karmieni byli w tandemie.

Franiu pamięta (przynajmniej tak twierdzi) tamte chwile. Lubi do nic wracać, o nich opowiadać.
Dla niego tak bardzo oczywiste jest, że mamy karmią piersią swoje dzieci.
Że jak maluch płacze, to najlepiej go przytulić i nakarmić: "Tadzinek jest taki nieszczęśliwy, chyba potrzebuje cycusia".

Prawdziwy beneficjent długiego karmienia piersią. <3 <3 <3

💐💐💐 🤱 O tym, że do karmienia czasami trzeba trojga napisałam do nowego, wiosennego numeru Kwartalnik Laktacyjny 💐💐💐 🤱

Znajdziecie tam 3 #tandemstory:

💐 🤱Eweliny Pozytywny Dom, dla której karmienie w tandemie córeczek, było piękną przygodą i dużym zastrzykiem zaufania do siebie samej.

💐 🤱Agnieszki, która o swoim doświadczeniu tandemu mówi tak: To taki nasz czas na 100% i bliskość.

💐🤱Marty KUIKI, która ze spokojem podkreśla, że "Karmienie piersią jest dla mnie tak normalne, naturalne..., jest częścią mojego życia".

Zapraszam do lektury! Rozmowy z Dziewczynami znajdziecie na str. 80.

▶️Wersja online na platformie ISSUU:
bit.ly/KL12018

▶️ PDF do pobrania na naszej stronie www:
bit.ly/KL12018www
... See MoreSee Less

View on Facebook

Kiedy "bezpieczne meble dla dziecka" nabiera całkiem nowego znaczenia:

www.facebook.com/OjcowskaStronaMocy/videos/432905073806751/?hc_ref=ARSwUuf9S3mxbAKv4GmRjTOw-86rCZ...

Czy widzieliście już ten film, który jest częścią kampanii UNICEF z 2017 roku: uni.cf/2gpNQ0U (po angielsku).

Więcej przeczytacie u: Ojcowska Strona Mocy
... See MoreSee Less

Zwyczajni rodzice wybrali się z wizytą do sklepu meblowego po nowe meble dla swoich dzieci. Najnowsza linia mebli dla najmłodszych jednych zdziwiła, innych zszokowała, a kolejnych zatrwożyła. A...

View on Facebook

Jeśli czekacie na jakiś mój nowy tekst, to... spieszę donieść, a w tym doniesieniu to nawet się pochwalić, że już jest najnowszy wiosenny numer🤱🤱💐💐💐 Kwartalnik Laktacyjny 💐💐💐 🤱🤱

A w nim aż 3 teksty mojego autorstwa. ⭐️⭐️⭐️

Ktoś już czytał?

▶️Kwartalnik możecie czytać za darmo na całym świecie albo na platformie ISSUU:
bit.ly/KL12018

▶️albo pobrać w PDF na naszej stronie www:
bit.ly/KL12018www

W ramach ciekawostki: na okładce nasza czytelniczka ⭐️Magdalena z synem⭐️.
A sesja odbyła się w przepięknych wnętrzach Opera Krakowska
Za stylizację make up i fryzurę odpowiada nasza czytelniczka Marta Gawłowska hair stylist & make up artist, a zdjęcia wykonała Katarzyna Friedlein Fotografia
... See MoreSee Less

View on Facebook