5razones.pl

Kwiecień 20, 2017 at 5:07 pm

Wiosny początki, czas zacząć porządki z OdgraciOla

Wiosny początki, czas zacząć porządki z OdgraciOla

Wiosna przyszła. Pora na porządki i zmiany w głowie, w sercu (a tu akurat panuje czułość i harmonia), w domu, w szafie i na blogu. W każdym z tych miejsc postanowiłam zrobić trochę miejsca na nowe. Zaczynam odważnie przekuwać swoje marzenia w plany, a te ostatnie wreszcie z rozmachem realizować.

Na blogu robię miejsce dla innych wyjątkowych i bardzo inspirujących kobiet, które są ekspertkami w swoich dziedzinach, mają fascynujące, niszowe pasje, wiedzę, doświadczenie. No prawdziwe #Szamanki!

Ta Która Wie – Ekspertki – to nowy cykl artykułów, który otwiera tekst… o porządkach właśnie autorstwa OdgraciOla.

Ola wie, jak odgracać. Jest specjalistką w okiełznywaniu przestrzeni, w przeczesywaniu szaf, regałów, kredensów, w segregowaniu, układaniu, porządkowaniu. Ma dla Was kilka rad, jak zmierzyć się z bardzo codziennymi porządkami.

Wiosna rozkwitła już na dobre. Idąc ulicą, czujesz zapach kwitnących jabłoni, słońce świeci coraz mocniej… no właśnie. A czy Ty je dobrze widzisz przez swoje okna? ; ) Masz już za sobą wiosenne porządki? Jeśli nie, mój tekst pomoże Ci do nich podejść na luzie i z przyjemnością. Choć może Ci się tak nie wydawać, sprzątanie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie – po uporządkowaniu, zmyciu czegoś, czujemy się oczyszczone i lekkie.

Wprawdzie wspomniałam już o oknach, niemniej jednak chciałam Ci zaproponować wiosenne porządki od nieco innej strony.

Od czego rozpocząć wiosenne porządki?

Zaczniemy nietypowo, ale to właśnie w rzeczach, które wymienię poniżej, czają się największe zanieczyszczenia. A my, w ferworze codzienności i w przyzwyczajeniu do ich używania, nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdyż nie widać ich gołym okiem.

Telefon

Tak, tak, Twój ukochany, Twoja prawa ręka! Jak często go używasz? Codziennie!

Jak często należy go czyścić?
Również codziennie! Jeśli korzystasz z etui ochronnych, pamiętać o ich zdjęciu i systematycznym czyszczeniu oraz o regularnej wymianie.

Czy wiesz, jak zadbać o telefon?
Najpierw go wyłączamy. Przecieramy ściereczką z mikrofibry na sucho, a później lekko ściereczką. Czyścimy delikatnie całą powierzchnie telefonu, a nie tylko wyświetlacz/ekran. Zwróć szczególną uwagę na obiektyw aparatu. To samo dotyczy się etui, po jego zdjęciu sama zobaczysz co kryje się w rogach.

Dlaczego zaczynamy od telefonu?
Czy wiesz, że obecnie jest to najbardziej zanieczyszczony sprzęt w Twoim domu, a na jego powierzchni jest więcej bakterii niż na desce klozetowej? No właśnie. Zwyczajnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

 

Poduszka

Jak często należy ją wymieniać? Poduszki wymieniamy co 2 lata.

Jak zadbać o poduszki? Raz na pół roku pierzemy w temperaturze 60 stopni.

Dlaczego należy o nie dbać właśnie w taki sposób?
To jedna z tych rzeczy, z których korzystamy codziennie, co powoduje ich szybkie zużycie i zniekształcenie. Odpowiednia dobrana poduszka ma za zadanie podpierać nasz kręgosłup na odcinku szyjnym. Spanie na zniekształconej poduszce może powodować bóle szyi, kręgosłupa oraz głowy. To tez miejsce gdzie gromadzą się roztocza kurzu domowego, ich odchody i jajeczka, nasz własny pot i złuszczony naskórek.

 

Zmywarka i pralka

Jak często należy je czyścić?
Raz w miesiącu.

Jak zadbać o pralkę i zmywarkę?
Najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest uruchomienie pustej pralki lub suszarki dodając do środka 1 szklankę octu i ustawiając program na najwyższą możliwą temperaturę.

Dlaczego to takie ważne?
Chociaż są to domowe urządzenia, które ułatwiają nam utrzymanie porządku w domu i w szafie, to pamiętajmy, że one same też wymagają regularnego czyszczenia. W ich środku gromadzą się resztki jedzenia, osad, drobne śmieci czy inne zabrudzenia.

 

Pędzle do makijażu

Jak często należy o nie dbać?
Raz w tygodniu, przy założeniu, że codziennie z nich korzystasz.

Jak należy się nimi zająć?
Najszybsza metoda, po wykonaniu makijażu – spryskujemy pędzle specjalnym płynem do czyszczenia pędzli i delikatnie wycieramy je w ręcznik papierowy. Nie robimy tego zbyt mocno, aby nie zmienić kształtu naszych pędzli. Następnie pozwalamy im wyschnąć, tzn. zostawiamy rozłożone na ręczniku papierowym. Pamiętamy o tym aby nie chować ich jeszcze do szuflady lub kosmetyczki ale dać im porządnie wyschnąć. Raz w miesiącu poświęćmy im więcej uwagi myjąc je szamponem lub kosmetykiem do demakijażu. Tutaj tez zwróćmy uwagę na dwie kwestie, aby pędzle nie zmieniły kształtu i aby mogły porządnie przeschnąć zanim je schowamy.

Dlaczego to takie ważne?
Korzystając z pędzli dotykamy naszej twarzy co powoduje, że przenosimy bakterie z naszej skóry do naszych pędzli.

 

Zaskoczona? : ) Często rzucając hasło ‚Wiosenne porządki!’ mamy na myśli mycie okien albo zakładanie nowych, odświętnych firan. Łatwo przeoczyć, że zarazki kryją się w przedmiotach codziennego użytku i brak odpowiedniego zadbania o nie stanowi dla nas zagrożenie. Systematyczna pielęgnacja i naturalne przywiązywanie wagi do szczegółów sprawi, że te drobne czynności związane z czyszczeniem i sprzątaniem, będą dla nas czystą przyjemnością.

Cały artykuł do przeczytania na stronie OdgraciOla. A jeśli czujecie, że potrzebujecie profesjonalnego wsparcia w ogarnięciu i uporządkowaniu waszej domowej przestrzeni to piszcie, dzwońcie po Olę. Już ona Wam wszystko odgraci!

*******

Uff porządki to nie lada wyzwania, również pisanie o nich. Dlatego jeśli doceniasz naszą ciężką pracę, to prosimy udostępnij dalej ten tekst.

Polajkuj fanpage 5razones oraz profil na Instagramie – tam już za niedługo więcej porządkowych ciekawostek.

 

0 likes Ta Która Wie , Ta Która Wie - Ekspertki # , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

8 hours ago

5razones

Będąc w ciąży z Tadziem, a wciąż karmiąc Frania napisałam kiedyś tekst o piersiach, normach i długim karmieniu piersią (bo my wtedy karmiliśmy się już 2 lata).

To fragment tego tekstu:

"Świat i niektórzy ludzie będą się dziwować także, czy będzie pamiętał fakt trzymania piersi matki w buzi? I co to wspomnienie z nim zrobi? Gdzie jest granica, do której to, czyli karmienie jest normalne, a kiedy już jest anomalią? Niektórzy będą wskazywać i wyznaczać normy estetyczne, w ramach których czynność karmienia kilkulatka jest już czynnością niesmaczną, nieładną, brzydką, no zwyczajnie nieestetyczną. Inni będą doszukiwać się pewnych podtekstów seksualnych, wszak wiadomo w dzisiejszych czasach naszej nowoczesnej zachodniej kultury pierś jest przede wszystkim obiektem seksualnym i do kuszenia stworzonym (w tym wypadku proszę bardzo, może się negliżować). Jeszcze inni, powołując się na naukowców zza Oceanu z doktoratami z neurobiologii, psychiatrii i psychologii będą udowadniać, że długie karmienie piersią może rzutować (zwłaszcza u chłopców) w życiu dorosłym na pożycie seksualne. Tyleż szkód i krzywd, no tyleż wypaczeń, zaburzeń niezdrowych i destrukcyjnych może spowodować to przedłużające się i długodystansowe karmienie piersią. I do tego jeszcze te przebłyski i wspomnienia cyckanej maminej piersi."

Dziś karmię Tadzia, też już prawie dwuletniego, i na prawdę ostatnią rzeczą, jaką się martwię, jest to czy moi synowie będą pamiętać te nasze wspólne chwile.

Franiu zdaje się, że pamięta. Ale nie wiem, czy sam akt karmienia, czy po prostu naszą bliskość, tulenie. I dla niego bardzo naturalnym i normalnym jest to, że gdy jego brat młodszy płacze, to być może potrzebuje właśnie tej bliskości. Albo mojej i karmienia, albo bliskości i obecności brata. A ten brat wcale mu tego nie szczędzi.

Nie bójcie się bliskości.

5razones.pl/piersi-normy-i-dlugie-dystanse/

ps. To zdjęcie to przepiękna pamiątka z naszej domowj sesji, którą zrobiła nam niesamowita Marzena Rej-Brodowska Photolifestyle. Za niedługo pokażę Wam trochę więcej kadrów. <3
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

W weekend niczym Was nie spamuje, bo tak sobie myślę, że to Wasz czas na Wasze sprawki, rodzinę, małe i wielkie przygody, więc co ja Was będę zaczepiać... 😎🏡🌹🍺🍓🚴‍♀️🚴‍♂️☕🍦

Ale jeśli naszła by Was ochota na sprawdzenie co tam u nas, to zapraszam na nasze konto na IG.

My kończymy słoneczny, prawie że wakacyjny weekend leżakowaniem w naszym ogródku.

www.instagram.com/p/Bh4KIkXF69C/
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

Tak jeszcze nie karmiłam....

:D

#breastfeedingareaHow specatular is this mammal?

Breast feeding its young whilst in full flight!

The Grey-headed flying-foxe (Pteropus poliocephalus) is vitally important for native seed dispersal and gum tree pollination - in effect they serve like bees for many Australian forests. They feed on over 100 species of flowering trees and fleshy-fruited trees and liana, and many rely on them for their survival. In a single night, a flying fox can travel over 40 kilometres in a night, pollinating trees and spreading seeds as it goes. A single flying fox can disperse up to 60,000 seeds in one night.

Listed as #vulnerable, key threats include #habitat #destruction, camp disturbance, #heat stress, #entanglement in backyard netting and barbed wire, #electrocution on power lines, and climate change related impacts (and there are a few).

For more information on their plight and more photos, please go to: gimesy.com/melbournes-grey-headed-flying-foxes/

#flyingfox #fruitbat #mammal #flyingmammal #wildlife #greyheadedflyingfox #pollination ‪#nature #biodiveristy #breastfeeding #young #pup‬‪ #naturephotography #Australia #melbourne #yarrariver #kew Environment Victoria Australian Conservation Foundation Fly By Night Bat Clinic
... See MoreSee Less

View on Facebook