5razones.pl

Marzec 28, 2018 at 12:37 pm

5 książek, z którymi zapragniecie ruszyć w las i w przyrodę

5 książek, z którymi zapragniecie ruszyć w las i w przyrodę

W naszej eleganckiej biblioteczce są książki szczególne, które są w nieustannym eksploatowaniu, wertowaniu, oglądaniu, tropieniu, czytaniu, opowiadaniu. Niektóre z nich mają już lekko poplamione lub wymięte kartki od często przeglądania lub tropienia śladów zwierząt. Las, przyroda i jej mieszkańcy – wszystko to  wzbudza w nas ekscytację. Czytamy, szukamy szczegółów, a potem zaraz mamy ochotę ruszyć na leśne ścieżynki albo chociaż do pobliskiego parku.

 

Z tatą w przyrodę…

To 43 spotkania z przyrodą. Lasem, plażą, morzem, łąkami, polami, różnymi zjawiskami pogodowymi, roślinami, zwierzętami. To wspaniałe lekcje przyrody przygotowane i opowiedziane przez tatę, czyli Wojciecha Mikołuszko swoim dzieciom Kacprowi, Idze i Jackowi, rozpisane na pory roku, a nawet dokładne daty.

 

To zaproszenie do eksplorowania wszystkimi zmysłami natury tej na wsi, ale też i tej na wyciągnięcie ręki w mieście:

Ruszajcie w przyrodę (…), do pobliskiego lasu, nad wodę, na łąkę czy pole. Słuchajcie, dotykajcie i oglądajcie – pod nogami, przed sobą i nad głową. W fascynującym świecie przyrody zawsze jest coś do odkrycia.

Książka jest pięknie ilustrowana rysunkami Tomasza Samojlika.

Do kupienia: TUTAJ.

 

Wiosna na ulicy Czereśniowej

Ulica Czereśniowa to już klasyk… To 5 przepięknie narysowanych książek o mieszkańcach uroczej ulicy Czereśniowej, których losy, przygody możemy śledzić przez cztery pory roku, a także nocą. U nas najpierw pojawiła się właśnie część z wiosną. Pamiętam, jak jeszcze z kilkumiesięcznym Franiem przeglądałam tę część, zaglądając w różne zaułki budzącego się do wiosny miasteczka.

Bardzo szybko dokupiliśmy kolejne pory roku, które oczywiście są kontynuacją wiosny. Można w ten sposób nie tylko zobaczyć co zmieniło się u mieszkańców Czereśniowej, ale też tropić poczynania samej natury, która wraz z przyjściem lata ukwieca łąki, parki, dorzuca koloru jesienią, a potem cały świat oprósza śniegiem na zimę.

 

Do kupienia: TUTAJ.

 

Rok w lesie

Rok w lesie to również książka tylko rysunkowa z absolutnie cudownymi ilustracjami autorstwa Emilii Dziubak. Kolejne karty prezentują las i jego obywateli w sceneriach następujących po sobie miesięcy i pór roku. I aż zapraszają do snucia leśnych opowieści; do tropienia zwierząt, kopania norek, odpowiadania na pytanie, a gdzie pan łoś zgubił swoje poroże, przed kim ucieka sarna, za kim goni lis, gdzie wiewiórki na zimę zakopały swoje łupy, czy słodko jeszcze śpi sobie pan miś?

To przepiękna lekcja o cyklu przyrody, natury, naturalnym kole życia i przemiany. To możliwość podglądnięcia kto na kogo poluje, kiedy rodzą się młode, jak są karmione i kim jest człowiek w tym lesie. A jest tylko gościem! Bo las to dom, schronienie dla wszystkich zwierząt, każdego najmniejszego robaczka, każdy ma tutaj swój dom, pożywienie.

Wdeptując w jego granice warto o tym pamiętać.

 

Do kupienia: TUTAJ.

 

Inwentarz drzew

Zawsze miałam takie marzenie, żeby nauczyć się rozpoznawać wszystkie drzewa, po kształcie korony, wielkości liści.

 

I czasami naprawdę potrzeba dzieci, i tych pytań o świat, i a co to za drzewo, żeby wstąpiła w człowieka mobilizacja do uważnego studiowania przyrody. A nie ma większej przyjemności niż nauka przyrody z inwentarzem drzew, a potem zabierania go w las, do pobliskiego parku i obserwowania, podglądania, porównywania.

Książka przepięknie ilustrowana przez Emmanuelle Tchoukriel, z niezwykłą dbałością o szczegóły, detale, niuanse . To prawdziwe dzieła sztuki. Jak sama natura!

 

Do kupienia: TUTAJ.

 

Słoneczne jajo

To opowieść o lesie, ale trochę czarodziejskim, bo oprócz zwierząt mieszkają w nim także elfy, oraz trochę psotliwe skrzaty. Ale pewnego dnia na leśnym mchu pojawiło się coś dużego i okrągłego. „To słońce zgubiły swoje jajo” – pomyślały wszystkie leśne stworzenia i córka elfów, która wzięła na siebie rozwikłanie zagadki słonecznego jaja.

Nie będę Wam zdradzać tajemnicy, czym okazało się to jajo. Napiszę tylko, że czasami za naturalnymi zjawiskami może czaić się magia, bo jeśli córka elfów „nie zatańczy przylaszczkom tańca na przywitanie ukochanego słońca, to nie będą miały odwagi wytknąć nosa ziemi”.

 

Do kupienia: TUTAJ.

 

 

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

7 hours ago

5razones

Nie mam pojęcia, czy to dobry moment na publikację nowego postu, ale...

Ale może ktoś z okazji smogowego weekendu będzie miał ochotę na lekturę:

"Rodna, a jednak i wyrodna. Nie jestem mamą pełną gębą. Ja też bardzo potrzebuję dopełniaczy, i wypełniaczy, swoich odskoczni.
Czasami jest półgębkiem, na pół gwizdka, bywa że półmózgiem, bo drugie pół próbuje zasnąć, i doznać resetu, być gdzieś daleko hen, gdzie nie słychać, ale mamo, mamo, mamo, słyszysz? Czy ja mogę coś powiedzieć, ale mamo?! "

5razones.pl/matka-polgebkiem/
... See MoreSee Less

View on Facebook

23 hours ago

5razones

Odkąd Franek odkrył, że piosenki "A ja wolę moją mamę" albo "Zabiorę brata..." to także piosenki z mojego przedszkola, i mojego dzieciństwo, to uprawiamy sobie wieczory z muzyką i z takimi hitami Fasolek, jak "Mydło lubi zabawę", "Bursztynek bursztynek", Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki", obowiązkowo także "Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego...", noi całą Akademią Pana Kleksa z "Kaczą dziwaczką" i "Na wyspach Bergamuta".

I tak mi w pamięć, i rytm ten Fronczewski Piotr teraz zapadł, a właściwie w pamięci, noi rytmie się obudził, że myślę sobie, że co to za edukacja muzyczna, jak nie puszczę Frankowi i Tadkowi klasyki totalnej, czyli...

"Nie rycz, mała, nie rycz

Ja znam te wasze numery

Twoje łzy lecą mi na koszulę

Z napisem:
"King Bruce Lee Karate Mistrz..."

.
.
.

- I tego też mamusiu słuchałaś, jak byłaś mała? - zapytał Franiu.

No tak jakby synu :D #kiedyśtobyłyczasy

Zatem wieczór zapowiada nam się z Frankiem Kimono.

HU! HA!

www.youtube.com/watch?v=zP12dAX0U_wadres gimnastyka areobic www.youtube.com/watch?v=PXwusnZRH6Y Proszę o dodawanie komentarzy Franek Kimono King Bruce Lee Karate Mistrz Nie rycz mała, n...
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

Spontaniczna wycieczka na fermę strusi.
Zaszalałam i kupiłam jedno strusie jajko 🥚 czyli do zjedzenia w weekend będziemy mieli jakieś 1,5 kg jajecznicy 🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳
... See MoreSee Less

View on Facebook