Marzec 3, 2013 at 9:51 am

Ciudades de Andalucía

Ciudades de Andalucía

Tak jak i każdy z palos flamenco jest inny, ma inny rytm, inny nastrój, opowiada inną historię, co mam nadzieję udało mi się pokazać, tak samo każde z trzech najważniejszych miast Andaluzji (Andalucía) jest inne. Ma inny wygląd, inny zapach, inny smak, inne dźwięki. Lorca  w swoim poemacie Tres Ciudades [Tres ciudades: Malagueña, Barrio de Córdoba, Baile] na przykładzie obrazka z życia codziennego, z życia gwarnej i dźwięcznej  tawerny, dzielnicy i ulicy, wyciąga i oddaje esencję,  każdego z nich.

Dźwięki Malagi zamknął poeta w tawernie.  W tawernie, do której wchodzi i z której wychodzi śmierć. Ludzie i konie przechodzą w rytmie los hondos caminos / de la guitarra [głębokie drogi gitary]. Wszystko ma zapach soli i krwi, i gorączkowej tuberozy rosnącej na morskim wybrzeżu. To dźwięki i rytm, innego palo zwanego Malagueña.

Cordobę poznajemy, przez jedną z dzielnic, w której w jednym z domów nocą zmarło dziecko. Sześć słowików, niczym sześć płaczek go opłakuje. Las gentes van suspirando / con las guitarras abiertas… [ Ludzie idą zasmuceni / z otwartymi gitarami]. Płacz, lament i szepty o to Cordoba.

W Sewilli przez ulice tańczy Carmen Tiene blancos los cabellos / y brillantes las pupilas... [Ma włosy białe, za to / błyszczą jej źrenice]. W swym tańcu marzy o galantach minionych dni. !Niñas, / corred las cortinas! [Ma włosy białe, za to / błyszczą jej źrenice.] – rozlega się w całym mieście. Ulice opustoszały, ale w ich głębi można odnaleźć, odkryć corazones andaluces / buscando viejas espinas…[Ma włosy białe, za to / błyszczą jej źrenice.]

W głębi, tam gdzie sięgają, z których czerpią, których są najbliżej cante jondo, można odkryć serce Andaluzji. Serce i jej dusze. To co pierwotne i co prawdziwe.

Dlatego właśnie poematy o cante jondo, o różnych stylach pieśni i tańca, jak Siguiriya, Soleá, Saeta, Petenera, Malagueña, jak również o trzech różnych miastach Andaluzji są tak naprawdę opowieścią, o Andaluzji. Cały tom Poema del cante jondo to historia Andaluzji. Historia opowiedziana w naprawdę niezwykły sposób, bo poprzez dźwięki. Andaluzja słyszana poprzez jej specyficzne, tylko jej przynależne dźwięki, głosy i odgłosy. Bo ziemia, krajobraz, wszystkie żywioły, natura, wszechświat, kosmos cały… to dźwięki. Świat Lorki zanim się zobaczy, najpierw się go słyszy. Dlatego postaci poematów są często niewidomi, ślepi (ciegos, cien jintetes ciegos, mujeres ciegas). Zmysł widzenia nie jest im potrzebny. Wystarczy, że mają wyostrzony słuch, by dosłyszeć najbardziej skrywany szept, suspiro, dochodzący gdzieś z głębi groty. By w całym wachlarzu, skali i barwie dźwięków odróżnić te, które mówią o smutku, które o bólu, które o miłości,  które o śmierci.

Bo jak powie sam poeta :

[…] cante jondo canta como un ruiseñor sin ojos. Canta ciego  y por eso nace siempre de la noche. No tiene mañana ni tarde ni montañas ni llanos. No tiene más que una luz de noche abstracta donde una estrella más sería un irresistible desequilibrio. Es un canto sin paisaje y por lo tanto concentrado en sí mismo y terrible, como un lanzador de jabalinas de oro a gente oscura llora por detrás de los árboles…*

Cante, śpiew jest dla samego siebie, stąd wszystko w pierwszej kolejności ma swój dźwięk i rytm, który udziela się reszcie.

Swój rytm i dźwięk ma przede wszystkim natura, kosmos tak wszechobecna   w poematach Lorki. Natura reprezentowana przez żywioły: ziemię, powietrze-wiatr, wodę, ogień, a także przez całą konstelację nieba z gwiazdami i księżycem. Ta magiczna obecność natury, jej ciągła ingerencja, jej dźwięki i rytm, nie jest przypadkowa. Bo przecież razem     z nią, w mistycznej unii, komunii z naturą odbywa się ciągły i nieustanny kosmiczny spektakl życia. Życia w rytmie… w rytmie niepojętym.

* F. G. Lorca, Arquitectura…, op.cit., s. 35. tłum autora: […] pieśń głęboka, cante jondo śpiewa tak jak słowik bez oczu. Śpiewa niewidoma i dlatego zawsze rodzi się nocą. Nie ma poranków ani południa, ani gór ani równin. Nie ma nic więcej niż światła nocy abstrakcyjnej, gdzie jedna gwiazda może wprowadzić zamęt/ zamieszanie nie do wytrzymania. To śpiew bez krajobrazu, dlatego jest skupiony na samym sobie, jest straszny, jak miotacz , który rzuca złotymi oszczepami w ciemnych ludzi, płaczącymi za drzewami.

 

*******

W świat  małych, dusznych miasteczek Andaluzji, a tym samym w niepojęty rytm flamenco wprowadziła mnie Małgorzata Luna Drzał (z Krakowskiej Szkoły Flamenco). Po prostu Luna.

Poprowadziła. Paso a paso. A palo seco. Cantando.

Przenikliwa. Czujna. Czuwająca. Jak prawdziwy Księżyc.

Moja pierwsza Mistrzyni.

Nigdy nie gaśnij Księżycu.

0 likes Dancing shoes , Ta Która Wie # , , , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

2 days ago

5razones

Nie mam pojęcia, czy to dobry moment na publikację nowego postu, ale...

Ale może ktoś z okazji smogowego weekendu będzie miał ochotę na lekturę:

"Rodna, a jednak i wyrodna. Nie jestem mamą pełną gębą. Ja też bardzo potrzebuję dopełniaczy, i wypełniaczy, swoich odskoczni.
Czasami jest półgębkiem, na pół gwizdka, bywa że półmózgiem, bo drugie pół próbuje zasnąć, i doznać resetu, być gdzieś daleko hen, gdzie nie słychać, ale mamo, mamo, mamo, słyszysz? Czy ja mogę coś powiedzieć, ale mamo?! "

5razones.pl/matka-polgebkiem/
... See MoreSee Less

View on Facebook

3 days ago

5razones

Odkąd Franek odkrył, że piosenki "A ja wolę moją mamę" albo "Zabiorę brata..." to także piosenki z mojego przedszkola, i mojego dzieciństwo, to uprawiamy sobie wieczory z muzyką i z takimi hitami Fasolek, jak "Mydło lubi zabawę", "Bursztynek bursztynek", Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki", obowiązkowo także "Fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego...", noi całą Akademią Pana Kleksa z "Kaczą dziwaczką" i "Na wyspach Bergamuta".

I tak mi w pamięć, i rytm ten Fronczewski Piotr teraz zapadł, a właściwie w pamięci, noi rytmie się obudził, że myślę sobie, że co to za edukacja muzyczna, jak nie puszczę Frankowi i Tadkowi klasyki totalnej, czyli...

"Nie rycz, mała, nie rycz

Ja znam te wasze numery

Twoje łzy lecą mi na koszulę

Z napisem:
"King Bruce Lee Karate Mistrz..."

.
.
.

- I tego też mamusiu słuchałaś, jak byłaś mała? - zapytał Franiu.

No tak jakby synu :D #kiedyśtobyłyczasy

Zatem wieczór zapowiada nam się z Frankiem Kimono.

HU! HA!

www.youtube.com/watch?v=zP12dAX0U_wadres gimnastyka areobic www.youtube.com/watch?v=PXwusnZRH6Y Proszę o dodawanie komentarzy Franek Kimono King Bruce Lee Karate Mistrz Nie rycz mała, n...
... See MoreSee Less

View on Facebook

3 days ago

5razones

Spontaniczna wycieczka na fermę strusi.
Zaszalałam i kupiłam jedno strusie jajko 🥚 czyli do zjedzenia w weekend będziemy mieli jakieś 1,5 kg jajecznicy 🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳🍳
... See MoreSee Less

View on Facebook