Kraków nasz Projekt łasicowanie

Dębnik 52 czyli z kamerą wśród bardzo żernych kóz

21 listopada 2017

Zdarzają nam się takie weekendy, kiedy bardzo nas nosi, a jednak nie mamy potrzeby, żeby nas zniosło za daleko od domu. Potrzebujemy wyprawy, ruszenia w las, w naturę, ale tak żeby móc szybko wrócić na łono rodzinnej kanapy, pod kocyk i po miseczkę ciepłej zupy. Nie potrzebujemy rozmachu, ale chwili wytchnienia. Wtedy szukamy takich miejsc, które zdawać by się mogło, że są tuż tuż, za zakrętem, tam na końcu drogi, gdzieś pod lasem, ale z dala od hałasu i tłumów Krakowa.

Gospodarstwa ekologicznego Dębnik 52 miałam okazję posmakować na Targu Ekosfera Mateczny. Pani Izabela, u której zaopatrzyłam się wtedy w specjalność dębnickiej zagrody, czyli kozi twarożek serdecznie zaprosiła nas do siebie. Bo konie, bo kozy, bo przestrzeń, bo to niedaleko stąd…

 

 

No to wpadliśmy i odwiedziliśmy Dębnik 52 w ostatnią niedzielę. Miejsce niezwykłe, zaledwie 25 km od Krakowa, w sąsiedztwie naszych ulubionych dolinek: Bolechowickiej, Będkowskiej, Kluczwody, z własną stadniną koni rasy Haflinger i American Quarter Horse (nauka jazdy w stylu wstern, organizacja rajdów konnych) oraz zagrodą czarownych kózek.

 

 

 

Mimo tego, że niezapowiedzianie zaskoczyliśmy Gospodarzy, to każda kózka (no prawie każda) została nam przedstawiona z imienia. Zwierzaki mogliśmy pogłaskać, nakarmić, tylko uważać trzeba, bo łakome kózki lubią skubnąć kieszenie szukając czegoś do schrupania.

 

 

Miejsce zachwyca przestrzenią i spokojem. Do tego te ciekawskie kozy, z których mleka Gospodarze robią wyborne jogurty i sery (my zaopatrzyliśmy się w twarożek i fetę w oleju z czosnkiem, czosnkiem niedźwiedzim, ziołami dębnickimi i chili, smakują obłędnie). Specjalnością gospodarstwa są także oleje tłoczone na zimno (wyłącznie metodą mechaniczną) np.: rydzowy, rzepakowy, konopny. U nas w kuchni rozgościł się na dobre lniany i z czarnuszki.

 

 

Wrócimy, bo raz że blisko, dwa serdeczni Gospodarze i ich zwierzyniec, a trzy… to ja bardzo chcę zrealizować swoje marzenie o jeździe konnej.

 

 

 

Możesz polubić też