5razones.pl

Listopad 21, 2017 at 10:02 pm

Dębnik 52 czyli z kamerą wśród bardzo żernych kóz

Dębnik 52 czyli z kamerą wśród bardzo żernych kóz

Zdarzają nam się takie weekendy, kiedy bardzo nas nosi, a jednak nie mamy potrzeby, żeby nas zniosło za daleko od domu. Potrzebujemy wyprawy, ruszenia w las, w naturę, ale tak żeby móc szybko wrócić na łono rodzinnej kanapy, pod kocyk i po miseczkę ciepłej zupy. Nie potrzebujemy rozmachu, ale chwili wytchnienia. Wtedy szukamy takich miejsc, które zdawać by się mogło, że są tuż tuż, za zakrętem, tam na końcu drogi, gdzieś pod lasem, ale z dala od hałasu i tłumów Krakowa.

Gospodarstwa ekologicznego Dębnik 52 miałam okazję posmakować na Targu Ekosfera Mateczny. Pani Izabela, u której zaopatrzyłam się wtedy w specjalność dębnickiej zagrody, czyli kozi twarożek serdecznie zaprosiła nas do siebie. Bo konie, bo kozy, bo przestrzeń, bo to niedaleko stąd…

 

 

No to wpadliśmy i odwiedziliśmy Dębnik 52 w ostatnią niedzielę. Miejsce niezwykłe, zaledwie 25 km od Krakowa, w sąsiedztwie naszych ulubionych dolinek: Bolechowickiej, Będkowskiej, Kluczwody, z własną stadniną koni rasy Haflinger i American Quarter Horse (nauka jazdy w stylu wstern, organizacja rajdów konnych) oraz zagrodą czarownych kózek.

 

 

 

Mimo tego, że niezapowiedzianie zaskoczyliśmy Gospodarzy, to każda kózka (no prawie każda) została nam przedstawiona z imienia. Zwierzaki mogliśmy pogłaskać, nakarmić, tylko uważać trzeba, bo łakome kózki lubią skubnąć kieszenie szukając czegoś do schrupania.

 

 

Miejsce zachwyca przestrzenią i spokojem. Do tego te ciekawskie kozy, z których mleka Gospodarze robią wyborne jogurty i sery (my zaopatrzyliśmy się w twarożek i fetę w oleju z czosnkiem, czosnkiem niedźwiedzim, ziołami dębnickimi i chili, smakują obłędnie). Specjalnością gospodarstwa są także oleje tłoczone na zimno (wyłącznie metodą mechaniczną) np.: rydzowy, rzepakowy, konopny. U nas w kuchni rozgościł się na dobre lniany i z czarnuszki.

 

 

Wrócimy, bo raz że blisko, dwa serdeczni Gospodarze i ich zwierzyniec, a trzy… to ja bardzo chcę zrealizować swoje marzenie o jeździe konnej.

 

 

 

0 likes Kraków nasz , Projekt łasicowanie # , , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
 • Cudowne miejsce <3 A Kozy to wyjątkowe zwierzęta, choć sama przyznasz – nieco zabawne 😉 Moja córka byłaby zachwycona, gdyby mogła obcować z nimi tak blisko. Szkoda, że do Krakowa mamy tak daleko 🙁 Poszukam podobnych miejsc w naszej okolicy 🙂

 • o matko jakie genialne miejsce, a te kózki, przesłodkie! aż chciałabym przytulić

 • W takim miejscu można odpocząć. Super 🙂

 • Marta Korotko

  Moje dziecko uwielbia takie miejsca, zresztą my dorośli nie mniej! Za każdym razem wspaniała zabawa i wspomnienia murowane 🙂

 • Fajne miejsce! sam raz na odpoczynek. 🙂

 • Małgorzata Nowak

  Takie miejsca są cudowne, a jak gospodarze mili to aż chce się wracać! 🙂

 • Może jestem dziwna, ale… zawsze chciałam mieć kozę 🙂

 • Takoe wyprawy sa świetne. Bardzo mnie cieszy fakt, ze dzieci motywują nas do zwiedzania w sposob nieoczywisty i do tego miejsca, gdzie sami byśmy się tak chętnie nie wybrali

 • 25 km od Krakowa mówisz? No to wpisuję to miejsce na listę wycieczek do zorganizowania wiosną 😉

 • o jakie słodkie kuzki! I ile frajdy dla dzieciaczków 🙂 klaudia

Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

Myślałam, że najtrudniejsze pytanie, na które będę musiała odpowiedzieć moim synom to: a skąd się biorą dzieci?, jak duży jest wszechświat? lub dlaczego malujesz się mamo?

Tymczasem…
.
.
.
.
.
.
.
Mamo, a dlaczego mama mojego kolegi chce go stłuc?

Więcej: bit.ly/2AO1plt
... See MoreSee Less

View on Facebook

Częstotliwości wypowiadanych przez Tadzinka słów:

Śel 🧀
Siok 🥃
Picia 🍕
Jajo 🥚
Oulek 🥒

...tak wiele mówi o zwyczajach żywieniowych w naszym domu 🙊🙈🙉
... See MoreSee Less

View on Facebook