Wrzesień 14, 2015 at 8:41 pm

Dom pełen kobiet

Dom pełen kobiet

Kobiety to strażniczki domowych ognisk, domowych palenisk, kuchennych płyt grzewczych, tych elektrycznych i tych na gaz. Mistrzynie swoich chochli i garów, strażniczki rodzinnych receptur i rytuałów warzenia.

Zawsze zastanawiałam się, jak to jest mieszkać w domu wielopokoleniowym za ścianą mając ciotki, babkę, i uchowaj boże teściową, w takim domu pełnym kobiet. Jak się mieszka, żyje i jak się warzą kuchenne losy, gdy w jednym garze miesza więcej kucharek?

Nasz tydzień w starym domu rodzinnym dziadków, i z grasowaniem w starej kuchni mojej babci, pozwolił mi tego doświadczyć. Bo w drugiej kuchni, tuż za ścianą, przy swoim palniku kuchennym ceremoniału kuchcenia dokonywały ciotki dwie. I z ich zwyczajami i patentami kuchennymi przyszło mi się spotkać.

Wspólne gotowanie, choć każda w swojej kuchni. Codzienne kukanie przez drzwi i pytanie, a co dzisiaj będziecie mieć na obiad? Podgryzanie i przegryzanie. I instruktaże: A co tu tak gotujesz bez przykrycia? Co ta para tak na darmo idzie? Przykryj ten garnek pokrywką, to ci się szybciej ugotuje. Pożyczki akcesoriów: Ciociu, pożycz proszę szpatułki, naleśniki będę smażyć, a w szufladach nigdzie nie mogę znaleźć. Zdradzanie kulinarnych formuł: Rozmrażam szpinak, duszę go na masełku, przyprawiam, dodaję ser, tylko żeby to ja wiedziała jaki…? Wymiany pomysłów: A próbowaliście z bryndzą i świeżym szpinakiem? Dzielenie się nowymi smakami: Ciasto na naleśniki z mąki gryczanej? Tak jeszcze nie jedliśmy naleśników. Zdradzanie patentów ratunkowych: Jak ciasto na knedle robisz z młodych ziemniaków, to do ciasta koniecznie dodaj namoczoną bułkę, wtedy ciasto lepiej się wiąże.
I takie gotowanie na dwa garnki a trzy serca, to ja Wam bardzo polecam.

 

Przepis na knedelki ze śliwką:

Ok. 1 kg ziemniaków ugotowanych i utłuczonych dzień wcześniej (najlepiej starych, jakby się zdarzyły młode, to wykorzystajcie patent cioci Hani i dodajcie namoczoną w wodzie bułkę, wtedy ciasto lepiej się wiąże)
2 łyżki mąki ziemniaczanej
5 łyżek mąki pszennej
Tak naprawdę mąki sypcie tyle, ile jak to mówi i robi ciocia Hania (oraz mówiły i robiły moje babcie) „ziemniaki przyjmą”, mnie przyjęły zdecydowanie więcej
1 jajko
ok. 0,5 kg śliwek węgierek
cukier
sól
olej

Ciasto wyrabiamy z ziemniaków, mąki i jajka. Zagniatamy energicznie do czasu, aż przestanie się kleić do rąk i stolnicy. Ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm i wycinamy kółka. Śliwki myjemy i usuwamy z nich pestki. Na każde kółko nakładamy śliwkę (można posypać cukrem i cynamonem) i kręcimy zgrabne kuleczki. Do wrzącej lekko osolonej wody wlewamy łyżkę oleju, na wodę wrzucamy nasze knedelki. Gotujemy ok. 2 min. od wypłynięcia. Opcji na pałaszowanie knedli jest kilka: cukier, rozpuszczone masło, śmietana, masełko z bułką tartą.

0 likes W kuchni utytłani # , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

7 hours ago

5razones

#dzikiedzieci #wildchilhood #naturelovers #dzikiedziecinstwo
to są jedne z ulubionych hashtagów na Instagramie.

Niedawno spotkałam się z Anią Andrykowską, która wraz ze swoim partnerem Maćkiem, już od kilku lat organizuje półkolonie leśne dla dzieci przedszkolnych Q Naturze, a od tego roku prowadzą pierwszy waldorfsko-leśny punkt przedszkolny Momo w Krakowie. Porozmawiałyśmy sobie, min. o tym czy jest możliwe wychowanie dzikiego dziecka blisko natury, lasu, mimo tego, że mieszka się mieście, i co dobrego dzieciom robi las?

Póki co zostawiam Was z małą zajawką tematu, a ja sama zabieram się za spisywanie całej rozmowy:

"Dla mnie to wcale nie jest celem, żeby dziecko było dzikie, to wcale nie o to chodzi w tym kontakcie z naturą. Dla mnie lepszym określeniem jest zharmonizowane dziecko, harmonijne dziecko, i to jest nasz cel, i narzędziem do tego celu jest właśnie... las. Nie po to, by dziecko zostało dzikim wojownikiem, tylko po to, żeby miało równowagę dla swojego rozwoju. Las, natura, to jest wielowymiarowe narzędzie. Patrząc od strony rozwojowej, pierwszą perspektywą jest: czego dziecko potrzebuje, i co służy jego rozwojowi, jakie są jego możliwości i potrzeby w tym momencie, gdzie ono jest. Zatem jeśli mówimy o 3, 4, 5 latkach to ich największe potrzeby związane są z rozwojem ruchu, myślenia, rozwojem społecznym, zmysłami oraz zdrowiem. I temu wszystkiemu doskonale sprzyja las: ruch naturalnie, na bazie ruchu i swobody działania jest swobodna zabawa, na podstawie swobodnej zabawy rozwija się myślenie, i tak naprawdę swobodna zabawa jest najważniejszym narzędziem do rozwoju myślenia, bo jest swobodna eksploracją, eksperymentowaniem, która jest działalnością naukową dodatkowo! Więc tutaj mali naukowcy to są ludzie, którzy mogą sami eksplorować świat, a eksplorowanie świata i przyrody daje bardzo dużo podstawowych informacji o świecie, które są związane z podstawowym rozumieniem świata, takim jak np. doświadczenie przyczyny i skutku. Bo w naturze zaraz jest przyczyna i skutek. Jeżeli popcham kamień z górki, to on spadnie, jeżeli wejdę na drzewo i stanę na cienkiej gałęzi, ona się złamie, więc od razu muszę analizować, i to mnie uczy, że w przyrodzie najpierw muszę pomyśleć, oczywiście mogę tego nie robić. Ale zaraz mam za to rachunek. Rachunek od przyrody."

🌳🌲🌳🌲🍁🍂🌳🍂🍁🌲🌱🌿🌾🍂🍃🍃🍂
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

Ale piosenki zakazany owoc to Wy dzieciom lepiej nie puszczajcie.
No chyba, że jesteście w gotowości odpowiadać na pytania co to jest ten:

ZAKAZANY OWOC*

albo

SŁODKIE TABU**

no chyba że jesteście po warsztatach: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? z Mama Seksuolog - Karolina Piotrowska autorką książki "Rozwój seksualny dzieci", to wtedy pełen spokój.

A tak się składa, że Karolina właśnie w trasie, i 30.10 odwiedzi Kraków ze swoimi warsztatami, które odbędą się w najsłodszym miejscu (tak w propo "słodkie tabu") w Krakowie, tj. w Absurdalia CAFE

O czym będą warsztaty?

Pytania o seks, to tak naprawdę pytania o własn a seksualność i intymność, a "edukacja seksualna to nie tylko przekazanie wiedzy o antykoncepcji, i chorobach przenoszonych drogą płciową. Edukacja seksualna powinna zawierać rzetelne informacje o płciowości, cielesności, emocjonalności, budowaniu relacji, szanowaniu granic, dojrzewaniu, asertywności, przyjemności, równości, zdrowiu, rodzicielstwie, komunikacji...".

Szczegóły w linku do wydarzenia, który znajdziecie w komentarzu.

Ja tam będę!!!! Zatem gorąco zapraszam te z Was, które tu do mnie zaglądają, żeby przyjść na warsztaty, i przy okazji spotkać się ze mną.

* "pewnie jakiś trujący...?" - dedukuje Franciszek.
** "ćekolada!" - fantazjuje Tadzinek.
... See MoreSee Less

View on Facebook

3 days ago

5razones

Nie mam pojęcia, czy to dobry moment na publikację nowego postu, ale...

Ale może ktoś z okazji smogowego weekendu będzie miał ochotę na lekturę:

"Rodna, a jednak i wyrodna. Nie jestem mamą pełną gębą. Ja też bardzo potrzebuję dopełniaczy, i wypełniaczy, swoich odskoczni.
Czasami jest półgębkiem, na pół gwizdka, bywa że półmózgiem, bo drugie pół próbuje zasnąć, i doznać resetu, być gdzieś daleko hen, gdzie nie słychać, ale mamo, mamo, mamo, słyszysz? Czy ja mogę coś powiedzieć, ale mamo?! "

5razones.pl/matka-polgebkiem/
... See MoreSee Less

View on Facebook