Ta Która Wie

O dziewczynie z białą sukienką w walizce

12 stycznia 2016

Gdybym spisała tę historię tylko na podstawie jej opowieści, a słyszałam ją wiele razy, to byłoby to niczym hollywoodzkie love story. I nie wiem, czy byście ją udźwignęli bez zapasu chusteczek, bo ja nieraz słuchając tej powiastki w rękaw szlochałam. Prawdziwa romantyczna miłość, on na drugim krańcu Polski, nie dostaje przepustki na ślub. Ona jedzie tam za nim. Pakuje się do pociągu z walizką, w której ma tylko białą skromną sukienkę. Jedzie sama, w tajemnicy przed rodziną. Ale rusza za nią jej mama, która podobno zostaje świadkiem na ślubie.

Miałam w planach raz jeszcze poprosić ją, żeby mi wszystko, z najskrytszymi szczegółami opowiedziała. Chciałam to spisać, uwiecznić, zapamiętać, żeby zostało na zawsze. Nie zdążyłam przeprowadzić tej ostatniej rozmowy.

O pomoc w odgrzebaniu, przypomnieniu i poskładaniu najważniejszych faktów poprosiłam rodzinę. Ich zeznania dodają tej historii lekką nutkę rozwagi, uzupełniają ją o niezapowiedziane przeciwności losu, ale i prędkie wybawienia. Jest dramaturgia, i komedia omyłek, i płaskostopie, i pospolita, choć według mnie na swój sposób bardzo romantyczna zupa ziemniaczana.

Zresztą posłuchajcie sami…:

Wiem, co następuje: jednostka w Gdańsku-Wrzeszczu – chyba lotnicza. Ślub w kościele tamże chyba 6.10.1952. Jak wielka to była tajemnica? Nie wiem, myślę że Ciocia Hania może coś pamiętać. – tak zeznawał mój wujek Dyzio (najmłodszy brat mojego taty), świadek ze słyszenia.

To nie była żadna tajemnica – tak wspomnieniami do tamtych zdarzeń wraca ciocia Hania, młodsza siostra mojej babci – Dziadek Kazek faktycznie stacjonował w jednostce wojskowej w Gdańsku-Wrzeszczu – lotnictwo. Miał nie iść do tego wojska, był odroczony ze względu na płaskostopie. Jednak został powołany i musiał się zgłosić do jednostki. Ślub miał się odbyć w kościele w Przegorzałach i tu wygłaszane były z ambony zapowiedzi przedślubne. Zbliżała się data ślubu, a dziadek nie dostał przepustki. Zapowiedzi traciły ważność. Trzeba było brać ślub, żeby nie wygłaszać zapowiedzi po raz drugi. Co tu robić? Prababcia Michalina poszła po poradę do księdza. On powiedział, że wypisze tak zwaną delegację i niech wezmą tam ślub. Babcia Jasia wzięła to zaświadczenie i pojechała pociągiem do Gdyni – sama. Do walizki zapakowała nie suknię, tylko kremową garsonkę (spódnica i żakiet). Sama ją sobie uszyła. Do tego miała kupioną haftowaną białą bluzkę z kokardą i kapelusz z woalką. Mama babci Jasi była smutna, że nie może jechać na ślub córki (płakała do sąsiadki – pani Mazurowej). Mazurowa pożyczyła jej pieniądze na podróż. Prababcia Michalina nie chciała jechać sama. Pojechał z nią szwagier – Władysław Gołda ze Zwierzyńca.

Z tego, co wiem babcia Michalina tam była (dziadek Janek już nie żył od 1946) – dodaje wuj Dyzio.

Dobrze się stało, że za babcią Jasią pojechała jej mama Michalina. – raz jeszcze potwierdza ciocia Hania – Okazało się, że ksiądz wypisując zaświadczenie zapomniał napisać najważniejszego zdania, że Janina jest ochrzczona. Michalina musiała złożyć przysięgę przed krzyżem, że chrzciła swoje dziecko. Gdyby tego nie zrobiła to najprawdopodobniej nie doszło by wtedy do ślubu. Świadkami byli prawdopodobnie najstarszy brat – Kazimierz ze swoją żona – Marią.

Babcia Jasia miała 20 lat, a dziadek Kazek 22. Gośćmi na ślubie byli najstarszy brat babci Kazimierz (wtedy już zawodowy żołnierz marynarz), jego żona Maria i ich chyba 2 letnia córka Grażynka – dorzuca pewniaki wujek Dyzio.

Od tego brata, marynarza młoda para dostała w prezencie ślubnym ster okrętu – snuje wspominki ciocia Hania – a wewnątrz zdjęcie młodej pary. Ślub się odbył w Gdyni w kościele. Potem poszli do Kazka do mieszkania. Tam był jakiś skromny poczęstunek. Po dwóch dniach przyjechali do Krakowa i tu nie było drugiego ślubu, ani wesela dla rodziny. Parę młodą powitano zupą ziemniaczaną. Po kilku dniach dziadek Kazek musiał wracać do jednostki. I potwierdzam, że babcia Janina miała wtedy 20 lat, a dziadek Kazimierz 22.

Czy było to rozważne czy romantyczne? Nie wiem… – zastanawia się Dyzio.

No chyba to raczej było bardziej rozważne – żartuje moja kuzynka Sylwia, której zleciłam przepytanie swojej babci, a mojej cioci Hani. – Ta cała historia z Mazurową, i ten wyjazd, żeby nie przepadły zapowiedzi…

Składając te wspomnienia, jak klocek do klocka, odkrywając fakty, które do tej pory były mi nieznane, gdzieś po drodze padła mi koncepcja romantycznej i w tajemnicy miłości, którą uparcie i zawzięcie raczyła mnie babcia Jasia.

Ale rzeczywistość, ze swoimi wszystkimi wzlotami, i upadkami, i zakrętami, też jest piękna. I jakże romantyczna.

Wspominając tę historię, wciąż uparcie widzę ją, dziewczynę z białą sukienką w walizce.

W swoją ostatnią podróż też pewnie tak się spakowała.

 

ps. Za pomoc w uchwyceniu tego, co było, dziękuję wszystkim zeznającym: wujkowi Dyziowi i cioci Hani; cioci Dorotce, która notatki z opowieści czyniła; kuzynce Sylwii, która jak prawdziwy szpieg wszystko wraz z dokumentacją zdjęciową mi przekazała.

 

Możesz polubić też