Czerwiec 25, 2015 at 11:29 am

Elf

Elf

Jak nie reklamy, babcie i ciotki, to producenci zabawek, ubranek czy akcesoriów wszelakich, a nawet wydawcy książek powiedzą, wskażą podpowiedzą, co najlepsze dla twego dziecka. Syn? A to tutaj w tę alejkę błękitnie błękitną zapraszamy.

Tu, tu, tu, o właśnie tu, gdzie samoloty, rakiety kosmiczne, samochody, zestawy majsterkowicza. Córeczka? A to na prawo, w róże, tiule i koronki. I dalej, dalej prosimy, tam lale, laleczki, księżniczki, wróżki i korony.

Świat już dawno temu podzielił się na to co chłopięce i dziewczęce, po równo przypisał kompetencje, i rozdał zadania, rozpisał role.
I jeśli koparka przynależy do Marka, to np. deska do prasowania i mop należy się Klarze. W czasie gdy wozem strażackim jeździ Jacek, to Lola gotuje i w garach urzęduje. Gdy w przestworza wzbija się samolotem Karol, to Kasia podejmuje wyzwanie bycia sekretarką.

Natura też podpowiada, gdzie jest czyje miejsce. Drzewa, patyki, górki, pagórki, wody, jeziora, boiska, stoki – to świat dla chłopięcych eksploracji i obdartych kolan i łokci. I byle dalej i byle wyżej, i szybciej i mocniej. I wiesz synu, jak cię leją, to oddaj.
Łąki, kwiaty, plaże, trawa, alejki, spacerki – to dla dziewczynek atrakcje. I tylko siedź równiutko, cichutko, podciągnij podkolanówki, i posłuszna bądź kochana, i pleć, pleć, wianki z kwiatów wij.

I jeszcze te wymagania odnośnie charakterów i temperamentów. Jak chłopak, to niech biega, szaleje, i hartować go trzeba, do gór zdobywania, do gór przenoszenia. A dziewczynka niech siedzi i z podziwem się przygląda tym poczynaniom, i tylko grzecznie, koniecznie grzecznie.

Nawet w kołysankach zaklęte są wyczyny i oczekiwania wobec przyszłych małych zdobywców. Śpij, królewno, nie płacz, nie, jedzie rycerz do ciebie, Na koniku brązowym, przeskakując przez rowy. Jedzie do ciebie. Śpij, rycerzu, nie płacz, nie, czeka królewna na ciebie. W białą suknię ubrana, stoi w oknie od rana. Czeka na ciebie.

Przestaję wierzyć w taki układ, podział świata. Mam dość historii (histerii???) o kryzysie męskości oraz o wychowaniu dziewczynek do życia w grzeczności i spolegliwości.

W walce kobiet o więcej, a tak naprawdę o tyle samo, po równo i sprawiedliwie, świat już ma więcej akceptacji dla brawurowych i dzielnych dziewczynek-chłopczyc. Czy znajdzie jej tyle samo dla wrażliwych chłopców, dla chłopców skrzatów, i leśnych elfów?

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

6 hours ago

5razones

Lato latem, wakacje wakacjami... nie wiem jak u Was, ale u nas listy do świętego Mikołaja już narysowane 😂👌😅

PS. Kto zgadnie o czym marzy Franciszek?
... See MoreSee Less

View on Facebook

12 hours ago

5razones

Nawet taka gwiazda PINK potrzebuje l4... bo dzieci chore.

"I mother with everything I have whilst handling all the rest."

www.instagram.com/p/BmALVhblDhv/?taken-by=pink
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 days ago

5razones

My wciąż w trybie bardzo wakacyjnym i obowiązkowo na bosaka. 👣👣👣👣
Ale ja mam już szkice do nowych postów, i tu pytanie do Was: o czym najpierw chcecie przeczytać? 🤔

👣⛺
... See MoreSee Less

View on Facebook