Ta Która Wie

#Hashtag

18 lutego 2015
hashtag

Z okazji czwartku tłustego zamarzyło mi się zdegustować różnych rodzajów pączków. Z Franisławem pochód pączkowy zaczęliśmy od pewnego lokalu gastronomicznego z vege posiłkami, żeby popróbować wegańskich #pączurro. Wychodząc natknęliśmy na koleżankę, której od dawien dawna nie widziałam. Zainicjowała się rozmowa, jaka zwykle w takich sytuacjach ma miejsce, czyli o zdrowiu, pogodzie, smogu nad miastem. Konwersację przerwał nam marudzący Fra, żądający kontynuowania spaceru. Nim dotarłam do domu w mojej fejsbukowej skrzyneczce pocztowej już czekała na mnie wiadomość: Koleżanko, czy ty jesteś #vege? No nie! Jakże mi prędko odznakę #weganki przypięła dawno niewidziana koleżanka. A przecież sama wegańskie spaghetti wciągała. Dobrze, że nie poznałyśmy się za czasów moich barcelońskich, bo gdyby się dowiedziała, że mieszkałam tam w dzielnicy #EixampleDreta oraz że zdarzało mi się imprezować w gejowskich knajpach o nazwie #Arena, to zapewne zaraz bym została oznaczona hashtagiem #lesbijka.

Naznaczenie wegańskie uruchomiło u mnie refleksję o przypinaniu, łatek, hashtagów i innych słów kluczy. Okazuje się, że szalenie łatwo opintować, otweetować kogoś. Tak łatwo określić, nazwać, oznaczyć #hasthagiem, tagiem: #foodporn, #malagatikitakiikasztanki, #fitbeautysexyfleximom, #thebesthusbandever, #takierzeczytylkopodmoimtrzeapkiem, #bodychallange, #chill, #trustory, #matkapolka, #rzucwszystkoichocsiecalowac. Z prędkością światła na podstawie kilku domniemywań, wyobrażeń redukujemy innych do kilku słów, obrazków, znaków czy też nawet cytatów. Co więcej, sami za tę redukcję odpowiadamy. Kto pamięta jeszcze prahistorię komunikacyjną przed FB? Kto pamięta antyczne już #gadugadu, kiedy to po raz pierwszy w czasach ludzkości od górnego paleolitu pojawiła się możliwość obrazkowej komunikacji? Te całe zaprzęgi emotikonków odmalowujących nasz nastrój, stan duszy i umysłu, nastawienie do siebie i całego otaczającego świata. Oprócz obrazków za pomocą kilku słów i funkcji status mogliśmy ogłosić #urbietorbi co nam dolega, co nam doskwiera. Jaką te statusy miały oglądalność, żeby nie napisać, używając współczesnego języka, klikalność. Człowiek zaczynał dniówkę od prasówki i sprawdzenia statusów znajomych, dowiadywał się, jak się czują, jak się mają, czy u nich słońce, czy może deszcz.

Dzisiejsze socialmediowe narzędzia komunikacji pozwalają nam z jeszcze większą precyzją określić i zobrazować, sparametryzować jacy jesteśmy, gdzie jesteśmy i z kim jesteśmy, co w duszy, co w sercu co na talerzu, co w żołądku, gdzie biegniemy, ile jedziemy, dokąd zmierzamy, czyśmy w tramwaju, w pociągu, a może w samolocie, czy nam nudno, może wesoło, a może inspiracyjnie na najbardziej merytorycznej konferencji branżowej, z kim na piwie, z kim przy stole, kto pod kołdrą.

Piszemy sobie na ten przykład tak: #jestmoc #energia #tyleekscytacji #queemocionpodekscytowany z użytkownikiem Wesoły Janek. I już cały świat wie, i trzystu siedemnastu naszych znajomych właśnie to czyta, że dzisiaj nakurwiamy energią. Jak my naparzamy energetycznie, wszystkim w twarz się śmiejemy. Bo jak my się potrafimy w tych Internetach ekscytować!

Scenariusz może wyglądać jeszcze tak: #smuteczek ;( – melancholijna w Pubie Pod Samotnym Kotem. I na pewno możemy się spodziewać, że z czterystu ośmiu znajomych przynajmniej jakieś pięć procent odpowie na nasz apel i wirtualnie pogłaszcze nas po główce, przytuli, wrzuci link do radosnej piosenki, wklei naklejkę uśmiechniętej myszy z kolorowymi balonami lub założy wydarzenie na FB: „Uściski słoneczne dla smutnej Alinki. Nie pozwólmy jej popaść w otchłań smutku i melancholii”. Buziaczki, słowa otuchy i pocieszenia będą spływać z kraju i ze świata. Nawet znajomi poza zasięgiem, gdzieś na krańcu świata, zdobędą ostatni gram Internetu, żeby zza słonecznego horyzontu wesprzeć nas w ciężkich chwilach. Online’owe uściski ukoją online’owy smuteczek, ale cz Alince będzie lepiej w realu, czy w realu ktoś, realnie, a nie hashtagiem odpowie?

Pokaż mi swój timeline, a powiem Ci kim jesteś. No bo czy tak nie jest, że wystarczy nam jeden rzut oka, jeden scroll przez czyjąś tablicę, żebyśmy wiedzieli z kim mamy do czynienia? Przyznajcie się, kto na chwilę po zapoznaniu nowej osoby, zaraz nie wyszukiwał, nie wygooglowywał jej w sieci, sprawdzając, co na jej temat Internet wypluje. A wypluć może sporo, całą tęczę, chmurę tagów, zdjęć, graficzek, cytacików, powiedzonek, złotych myśli, refrenów piosenek. Jak łatwo ulec czarowi tej tęczy. Jak nie trudno pobłądzić w chmurze, we mgle #hashtagów.
Chowamy się, okupujemy się za słowami. Nikniemy gdzieś w chaszczach #hashtagów. I inni nas za słowami, za słowami-kratkami, jak za kratkami chowają. Jacy jesteśmy, gdzie jesteśmy i z kim jesteśmy, co w duszy, co w sercu, co na talerzu, co w żołądku, gdzie biegniemy, ile jedziemy, dokąd zmierzamy…? Czy ktoś to na pewno wie?

Pokaż mi swojego pączka, a powiem Ci kim jesteś. Moje domniemane wegaństwo udało się koleżance wytłumaczyć. Wyjaśniłam jej, że ja tak po wegańsku, tylko raz na czas, żeby mieć złudzenie, że się zdrowo odżywiam: #youknowIamfitbeautysexyfleximom, #truestory #lovejaglanka. Koleżanka odsapnęła: Ufff bo już myślałam, że największa #orędowniczkamięsnejdiety sie złamała. Och, tak z jednej łatki w drugą, jak pozbyłam się jednej odznaki, to zaraz dostałam następną. Z dwojga złego, to już chyba wolę być orędowniczką mięsiwa. Bo gdyby tak fama do znajomych i w eter poszła, żem weganka, to nie mogłabym liczyć na żadne zaproszenia na #grilla, a sezon grzewczo-grillowy #tużtuż. Bo na co komu #weganin na grillu potrzebny? Tylko nie potrzebnie okupuje płytę grzewczą swoimi cukiniami, i paprykami. A o wizerunek w i w realu i w sieci trzeba dbać. O swój rating, pozycjonowanie, zasięg, i ilość lajków, polubień, komentarzy i redystrybucji.

Bo kimże ja jestem, i kim jesteś ty? No #hashtagiem małym!

Możesz polubić też