5razones.pl

Kwiecień 21, 2016 at 10:59 pm

Instynkt, czyli obudź w sobie swoją małpę i rozruszaj poślady

Instynkt, czyli obudź w sobie swoją małpę i rozruszaj poślady

Tak wiem, jestem więcej niż monotematyczna. Ale ja już w blokach startowych. I tylko sobie projekcje wyświetlam i różne wizualizacje czynię. Zaklinam brzuch, wypatruję sygnałów nadciągającego przypływu. Oddycham. Prycham. Uruchamiam głęboki oddech brzuszny. Zaczytuję się w opowieściach porodowych. Wyszukuję i studiuję alternatywne, niekonwencjonalne wręcz techniki rozluźniające i relaksacyjne. Okazuje się, że czasami wystarczy zdać się na swój instynkt, żeby odblokować, „otworzyć” swoje ciało.

Jak?

Eksploracja dotyku w trakcie akcji porodowej może przynieść więcej niż ulgę rodzącej kobiecie. O masażu i uciskaniu dolnej części kręgosłupa (w tej technice poleca się też termofor np. z pestkami wiśni) pewnie słyszałyście. Ale podejrzewam, że jest pewna forma dotyku, której nie znacie. A mianowicie masaż ud i pośladków. Rytmiczne nimi wstrząsanie i potrząsanie, a także kołysanie błogo rozkurcza napięte mięśnie, powodując także otwarcie szyjki macicy.

Czasami partner kobiety potrząsa jej pośladkami w górę i w dół lub z boku na bok; czasami kołyszemy na boki tylną część ud. Używałam tej techniki przez kilka lat, zanim odkryłam, że jest ona udokumentowana w kulturach tradycyjnych na całym świecie.
Ina May Gaskin, Poród naturalny, s. 268

A potrząsać można nawet całym ciałem. W Chinach położne praktykują z powodzeniem technikę zwaną CHUNG.

Chung oznacza, że dwie lub trzy kobiety energicznie potrząsają całym ciałem rodzącej kobiety.
Ina May Gaskin, Poród naturalny, s. 268

Gdy akcja porodowa nie postępuje, warto obudzić w sobie swoją wewnętrzną, dziką małpę.

Często sugeruję kobietom w ciąży, by w trakcie porodu wyobraziły sobie, że są dużym ssakiem. Wiele z nich odkrywa, że to pomaga im odkryć ich wewnętrzną, dziką kobietę i dotrzeć do pradawanej wiedzy, która jest potencjałem wszystkich kobiet.
Ina May Gaskin, Poród naturalny, s. 271

Zapytacie, ale jak to robi, to znaczy, jak rodzi małpa? Małpa wyłącza twój aktywny umysł, poddaje się instynktowi i mądrości ciała:

– małpy nie zadręczają się, że ich ciała mogą być nieodpowiednie,

– małpy nie obwiniają za swoje położenie nikogo innego,

– małpy nie przeliczają rozwarcia, spekulując, ile może zająć poród,

– rodzące małpy przyjmują taką pozycję, w której czują się najlepiej, a nie taką jaką każe im się przyjąć,

– małpy nie przejmują się wydawaniem dźwięków, pierdzeniem czy popuszczaniem kału w trakcie porodu. Wszystkie królowe, księżne i gwiazdy filmowe, jeśli tylko są zdrowe, robią kupę.

Ina May Gaskin, Poród naturalny, s. 269

 

Odrobina dzikości i roztrzęsione poślady! Na samo wyobrażenie tego, już czuję moc!

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

2 hours ago

5razones

Będąc w ciąży z Tadziem, a wciąż karmiąc Frania napisałam kiedyś tekst o piersiach, normach i długim karmieniu piersią (bo my wtedy karmiliśmy się już 2 lata).

To fragment tego tekstu:

"Świat i niektórzy ludzie będą się dziwować także, czy będzie pamiętał fakt trzymania piersi matki w buzi? I co to wspomnienie z nim zrobi? Gdzie jest granica, do której to, czyli karmienie jest normalne, a kiedy już jest anomalią? Niektórzy będą wskazywać i wyznaczać normy estetyczne, w ramach których czynność karmienia kilkulatka jest już czynnością niesmaczną, nieładną, brzydką, no zwyczajnie nieestetyczną. Inni będą doszukiwać się pewnych podtekstów seksualnych, wszak wiadomo w dzisiejszych czasach naszej nowoczesnej zachodniej kultury pierś jest przede wszystkim obiektem seksualnym i do kuszenia stworzonym (w tym wypadku proszę bardzo, może się negliżować). Jeszcze inni, powołując się na naukowców zza Oceanu z doktoratami z neurobiologii, psychiatrii i psychologii będą udowadniać, że długie karmienie piersią może rzutować (zwłaszcza u chłopców) w życiu dorosłym na pożycie seksualne. Tyleż szkód i krzywd, no tyleż wypaczeń, zaburzeń niezdrowych i destrukcyjnych może spowodować to przedłużające się i długodystansowe karmienie piersią. I do tego jeszcze te przebłyski i wspomnienia cyckanej maminej piersi."

Dziś karmię Tadzia, też już prawie dwuletniego, i na prawdę ostatnią rzeczą, jaką się martwię, jest to czy moi synowie będą pamiętać te nasze wspólne chwile.

Franiu zdaje się, że pamięta. Ale nie wiem, czy sam akt karmienia, czy po prostu naszą bliskość, tulenie. I dla niego bardzo naturalnym i normalnym jest to, że gdy jego brat młodszy płacze, to być może potrzebuje właśnie tej bliskości. Albo mojej i karmienia, albo bliskości i obecności brata. A ten brat wcale mu tego nie szczędzi.

Nie bójcie się bliskości.

5razones.pl/piersi-normy-i-dlugie-dystanse/

ps. To zdjęcie to przepiękna pamiątka z naszej domowj sesji, którą zrobiła nam niesamowita Marzena Rej-Brodowska Photolifestyle. Za niedługo pokażę Wam trochę więcej kadrów. <3
... See MoreSee Less

View on Facebook

20 hours ago

5razones

W weekend niczym Was nie spamuje, bo tak sobie myślę, że to Wasz czas na Wasze sprawki, rodzinę, małe i wielkie przygody, więc co ja Was będę zaczepiać... 😎🏡🌹🍺🍓🚴‍♀️🚴‍♂️☕🍦

Ale jeśli naszła by Was ochota na sprawdzenie co tam u nas, to zapraszam na nasze konto na IG.

My kończymy słoneczny, prawie że wakacyjny weekend leżakowaniem w naszym ogródku.

www.instagram.com/p/Bh4KIkXF69C/
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

Tak jeszcze nie karmiłam....

:D

#breastfeedingareaHow specatular is this mammal?

Breast feeding its young whilst in full flight!

The Grey-headed flying-foxe (Pteropus poliocephalus) is vitally important for native seed dispersal and gum tree pollination - in effect they serve like bees for many Australian forests. They feed on over 100 species of flowering trees and fleshy-fruited trees and liana, and many rely on them for their survival. In a single night, a flying fox can travel over 40 kilometres in a night, pollinating trees and spreading seeds as it goes. A single flying fox can disperse up to 60,000 seeds in one night.

Listed as #vulnerable, key threats include #habitat #destruction, camp disturbance, #heat stress, #entanglement in backyard netting and barbed wire, #electrocution on power lines, and climate change related impacts (and there are a few).

For more information on their plight and more photos, please go to: gimesy.com/melbournes-grey-headed-flying-foxes/

#flyingfox #fruitbat #mammal #flyingmammal #wildlife #greyheadedflyingfox #pollination ‪#nature #biodiveristy #breastfeeding #young #pup‬‪ #naturephotography #Australia #melbourne #yarrariver #kew Environment Victoria Australian Conservation Foundation Fly By Night Bat Clinic
... See MoreSee Less

View on Facebook