Styczeń 17, 2013 at 7:22 pm

Kto nam zabrał podwieczorki?

Nie pamiętam kiedy, no chyba w przedszkolnym pacholęctwie swym, ostatni raz pałaszowałam podwieczorek. Po prostu podwieczorek. Nie deser. Nie zdrową, pełnoziarnistą przekąskę (jak namawiają reklamy). Nie kawę z ciastkiem (jak kuszą okoliczne kawiarnie). Tylko po prostu podwieczorek. Podwieczorek pod wieczorkiem.

Tęsknota, a właściwie przypomnienie, że taką tęsknotę w sobie noszę, za podwieczorkiem obudził we mnie powrót czytelniczy do Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Po przebrnięciu przez pierwsze pięć tomów, w trakcie których starłam się na nowo z łakomstwem sióstr Borejko, co i rusz rodzinnie pałaszujących, uświadomiłam sobie boleśnie i z żałosnym burczeniem brzucha, że ktoś lub coś zrobiło nam okropną krzywdę zabierając nam podwieczorki. I nie chodzi mi tu o możliwość pałaszowania różnych frykasów. Bo takich możliwości teraz mamy w bród, do przejedzenia. Tylko o samą celebrację podwieczorka, który był, być może gdzieś jeszcze jest jednym z 5 (słownie: pięciu) posiłków, jakie należało danego dnia pieczołowicie skonsumować. Po obiedzie, a przed kolacją, czyli dokładnie przed wieczorem, pod wieczór.

Tak, celebracji mi brak. Celebracji podwieczorków przy pięknie zastawionym stole, na którym pośrodku wdzięczy się patera, na niej piętrzą się ciasta, lub babeczki, lub ptysie lub…. Obok czai się imbryk i parzy aromatyczną herbatę, kawę lub bawarkę. Do startu podwieczorkowego przygotowane są talerzyki, filiżanki, łyżeczki i widelczyki. Brzdęk, brzdęk… można zaczynać.

Zatem zaczynam mój podwieczorkowy cykl, żeby celebrację podwieczorka światu i sobie przywrócić. Kiedyś z Smokiem zapraszaliśmy do nas na kolację lub obiady, teraz zaczynamy zapraszać na podwieczorki.

0 likes Ta Która Wie , W kuchni utytłani # , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

15 hours ago

5razones

Zbliża się Dzień Matki.
Który to już raz będziecie świętować?
Bo ja piąty! 🎈🎈🎈🎈🎈
Ale dopiero w tym roku świętuje bez czerwonej pelerynki.

5razones.pl/mam-moce-i-peleryne-obalmy-mit-matki-superbohaterki/
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

- Mamo, poproszę czapkę z batmanem.

- I jeszcze bluzę w roboty.

- No dobra, to jeszcze sprawdzę w lustrze jak wyglądam.

- Jest szałowo, mogę iść do przedszkola.

😍😋😎

Czy Wasze przedszkolaki też już odpowiadają za swoje stylówki? :D
... See MoreSee Less

View on Facebook

5 days ago

5razones

Wciąż jestem na fali Tadzinkowych okołourodzinowych wspominek. I przypominam sobie wszystkie moje przypadki ciążowe.
Część z nich nawet opisałam, a Smok narysował.

Też tak macie, w sensie, że wspominacie sobie swoje ciąże, i to zaokrąglanie się, przepoczwarzanie? Co Wam najbardziej ciążyło, a co Was najbardziej zaskoczyło?

<3
... See MoreSee Less

View on Facebook