5razones.pl

Sierpień 24, 2016 at 9:39 pm

Trzy miesiące z życia Matki Smoków

Trzy miesiące z życia Matki Smoków

Gdy Fra był malutki prowadziłam taki notesik, w którym zapisywałam wszystkie jego drzemki, karmienia, siuśki, kupki, i absolutnie wszystkie pierwsze razy, które udało mi się wyłapać. Pierwsze spojrzenia, uśmiechy, uchwyty, podnoszenia główki, obroty z brzuszka na plecy i w drugą stronę, pierwsze próby siadania, wstawania, i kroki, biegi, i skoki (w tym te rozwojowe), a także podskoki, i upadki. I jeszcze te głużenia, gaworzenia, składanie pierwszych sylab (mammma!), nazywanie świata.
No taki dzienniczek obserwacji poczynań małego obywatela sobie prowadziłam.

Pamiętam, jak któregoś dnia w trakcie wizyty lekarskiej,  Pan doktor badający Fra skomentował te moje zapiski dwoma zdaniami:

Dzieci, to nie chomiki, żeby je obserwować. Dzieci po prostu trzeba kochać.

Dla Tadeuszka nie założyłam takiego notatniczka, i mam nadzieję, że kiedyś mi tego młodszy syneczek nie wypomni, bo a nuż zapragnie wiedzieć, ile kupków i siuśków z siebie wydalił 22 sierpnia 2016, czyli setnego dnia swojego życia.

Nie prowadzę notatek, zapisków. Nie muszę. Patrzę, obserwuję, dotykam, głaszczę, tulę, łaskotam, wącham, niucham, całuję (ach jakże ja całuję, aż się dziwię, że w tym całowaniu, nie pożarłam jeszcze tych paluszków, rączuś, stópeczek, i brzuszków pępuszków, no dzidziusia całego), chłonę i pochłaniam. Całą sobą doświadczam tych chwil Tadeuszowych, ale i Franciszkowych. Tych momentów we dwoje, we troje, we czworo i w sześcioro też, jeśli doliczyć nasze czułe kotki.

 

Nie boję się, nie frasuję, i nie zastanawiam czy dobrze robię. Nie wpadam w panikę, czemu nie je, albo czemu je aż tyle, a czemu nie śpi, czy taki dzidziuś nie powinien spać więcej, a czemu taki niespokojny, a czemu mu się tak ulewa, czy to kolki, zwykłe gazy, a może refluks? Czy to normalne, że tyle wisi na piersi, jak tu go zrzucić z siebie? Czemu to dziecko nie chce spać w łóżeczku?

Nie wertuję nerwowo poradników, nie przeczesuję internetu, nie szlocham w telefon, pytając koleżanek, czy u ciebie też tak? Nie kombinuję i w w nerwach nie improwizuję.

Jestem spokojna. Jejku, jaka ja jestem spokojna.

Jestem spokojną Matką Smoków.

A wszystko to zasługa mego Franciszka. To z nim przecierałam i przecieram moje macierzyńskie szlaki. To on mnie przeciorał, i nauczył wszystkiego, co najważniejsze w tej matczynej robocie. Jest moją największą inspiracją i nieustającym wyzwaniem. Cieszy mnie, raduje, uszczęśliwia, a i bywa, że przeraża. Cały czas o mały kroczek przede mną. To dzięki niemu wiem, że jeśli słuchać się, to najlepiej intuicji, i jeszcze wezwania do przytulania. Jedno i drugie działa najlepiej.
Dziękuję Ci Mój Franciszku, starszy bracie Dobrego Duszka Tadeuszka.

92 – 14 – 3

smoki 2

0 likes U Eleganckich # , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

11 hours ago

5razones

My wciąż w trybie bardzo wakacyjnym i obowiązkowo na bosaka. 👣👣👣👣
Ale ja mam już szkice do nowych postów, i tu pytanie do Was: o czym najpierw chcecie przeczytać? 🤔

👣⛺
... See MoreSee Less

View on Facebook

2 days ago

5razones

Zanim popełnię dla Was jakiś nowy tekst, przypomnę taki z przed kilku (dokładnie trzech) lat, który niedawno szczęśliwie przypomniał mi sam Facebook.

Szczęśliwie, bo czasami sama lubię i potrzebuję wracać do swoich tekstów.

Rzecz o szczęściu. Codziennym. Z cytatami z Zadie Smith:
"Moim lekarstwem na wszelkie żale, frustracje i wątpliwości jest po prostu robienie. W moim przypadku to odbywa się poprzez pisanie, ale też przez wykonywanie codziennych, realnych rzeczy dla realnych osób – gotowanie, ubieranie dzieci do szkoły, naprawienie czegoś. Może to nie jest seksowne credo życiowe, ale to prawda. Szczęście to wykonywanie potrzebnej pracy i patrzenie na jej efekt."

<3

5razones.pl/koncept-szczescie/

Zdjęcie: Rej-Brodowska Photolifestyle
... See MoreSee Less

View on Facebook