Kwiecień 3, 2017 at 8:57 pm

Opowieść zamknięta w perełce

Opowieść zamknięta w perełce

Chodźcie, będzie opowieść. To będzie opowieść o mnie i o tym, jak niespodziewanie dzieje się życie.

Są rzeczy, które przychodzą do ciebie, choć ich nie planowałaś, przydarzają, choć nawet nie pomyślałaś o tym, że możesz ich potrzebować, trwają, choć wydawało Ci się, niemożliwym, że tak długo wytrwasz.

 

 

Tak było z moim (naszym! Bo ono jest moim i synków doświadczeniem) karmieniem piersią. Trzydzieści osiem miesięcy z Franciszkiem, a od prawie jedenastu miesięcy w tandemie z Tadziem. Ja nie wiem, ile już moje ciało podarowało. Ile tego mleka w litrach, może nawet hektolitrach? Ale patrzę na Franciszka i jest go sto cztery centymetry i 15 kilogramów dużego, choć wciąż małego człowieka, i ja wiem, że on cały jest ode mnie. Porywam w ramiona Tadeusza, i też wiem, że te nóżki, ten brzuszek, te policzki, to wszystko ze mnie.

 

 

Ja nie wiem, ile nocy i dni, i godzin, minut spędziłam z moim synami na karmieniu. Ale wstając każdego ranka, mając ich obok, czuję, że nie tylko oni ode mnie dostali. Dostaję i ja. To działa w obydwie strony (oksytocyno! Kocham cię!)

Nie policzę chwil załamania, że nie chcę, dziękuję, weźcie ich ode mnie, mam dość, chcę spać, chcę jeść, chcę wyjść, chcę mieć siebie, tylko dla siebie. Ciężko byłoby doliczyć się minut i godzin spędzonych na porannym kokoszeniu się, przytulaniu na drzemkę, zasypianiu i budzeniu się policzek w policzek.

Nie nazywam tego cudem, choć faktycznie blisko cudu natura to wymyśliła, że moje ciało, tak idealnie odpowiada na ich potrzeby. I nie chodzi tylko o pokarm, zaspokojenie głodu. Chodzi o bliskość, błogość, pocieszenie, spokój, sen, oddech, energię. Ja moim synkom, i oni mnie.

Nie nazywam tego cudem, bo to rzecz dla mnie najbardziej naturalna, codzienna, normalna, jak łapanie powietrza, bicie serca, trzymanie się za rękę, czy… kruszenie im do ucha, bo jak oni, jedzą, to i ja czasami też muszę.

 

 

Ta mleczna opowieść kiedyś się skończy. Chcę ją mieć zawsze przy sobie.
Dlatego jej małą kropelkę, Kasia z Milkies na moją prośbę zamknęła w perełce. A dokładnie w dwóch perełkach. Jedną noszę na szyi na delikatnym łańcuszku wykonanym z różowego złota, druga krąży po moim nadgarstku.

 

 

Kasia jest taką dobrą wróżką, która zamyka chwile w małych perełkach, konserwuje mleko, czas, i wspomnienia w tych mlecznych koralikach, a potem nawleka je na łańcuszki, bransoletki, ozdabia nimi kolczyki i pierścionki. W zaprojektowanej przez niej kolekcji biżuterii każda mama znajdzie coś dla siebie: są modele bardziej fantazyjne, z wisiorkiem z cyrkonią, lub minimalistyczne, jak ten, który ja wybrałam dla siebie, czyli: Over the moon.

 

 

Do wyboru są trzy szlachetne materiały: Srebro (Srebro 925 kryte dodatkową warstwą srebra), Złoto (Srebro 925 kryte 18-karatowym złotem), Różowe złoto (Srebro 925 kryte 18-karatowym różowym złotem) oraz trzy warianty kolorystyczne perełek: biały z perłowym połyskiem, kremowy ze złocistym połyskiem, mlecznobiały. Na specjalne życzenie Kasia-wróżka wykona perełkę z zatopionymi w niej włoskami dziecka, czy też grawer na zawieszce (mój łańcuszek zdobi zawieszka z wygrawerowanymi pierwszymi literami imion chłopców).

 

 

Wszystko to ręczna, bardzo żmudna i precyzyjna praca Zaklinaczki czasu i wspomnień!

Kasiu, dziękuję Ci za te zaklęcia! Dzięki nim nasza opowieść, będzie sobie trwać i trwać.

 

*******

 

Drogie Mamy, razem z Kasią, mamy dla Was wspaniałą konkursową niespodziankę! Zaglądnijcie na mój profil na FB po szczegóły: KLIK.

Do wygrania wyjątkowy zestaw: bon o wartości 200 zł na zakup sentymentalnej biżuterii Milkies oraz koszulka #breastfeedingarea od 5razones by Elegancki Smok.

 

*******

Zdjęcia autorstwa: Monika Nowakowska

 

 

0 likes Ta Która Wie # , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

3 days ago

5razones

Ten moment, kiedy dziecko bardzo chce odpowiedzieć tacie na pytanie: co robi mama?, a że tak jakby brakuje mu odpowiedniego słowa z kategorii: dom/gospodarstwo domowe i tłumaczy najlepiej jak potrafi...
.
.
.
.
.
.
.
- Ogrzewa* nasze ubranka...

* czyli prasuje. Po rzeczowniku żelazko, przyszła najwyższa pora na nauczenie się czasownika, który wchodzi w ścisłą relację z w/w przedmiotem.
... See MoreSee Less

View on Facebook

5 days ago

5razones

W prowadzeniu bloga i w pisaniu do Kwartalnika Laktacyjnego najbardziej lubię spotkania, rozmowy, wywiady.

I ostatnio miałam przyjemność porozmawiać i poznać lepiej Ewę Dymek-Dudzińską (malarkę, performerkę, pisarkę). O Ewie "zrobiło się głośno" po tym, jak na na jednym z koncertów stanęła za konsoletą djską, grając koncert techno i jednocześnie karmiąc piersią swoją kilkumiesięczną córeczkę. Ewa przyznaje, że hejterskich komentarzy, jakie popłynęły po tym spontanicznym występie w jej stronę, starała się nie czytać, bo zna wartość swojego macierzyństwa.

Rozmawiałyśmy o karmieniu piersią (a jakże!), o bliskości i więzi, jaka się rodzi nie tylko w trakcie karmienia, i także o muzyce.

- Karmienie piersią zmusza do ciągłego przytulania... - powiedziała Ewa - a ja lubię się przytulać.

<3

Całą rozmowę możecie przeczytać w najnowszym jesiennym Kwartalniku Laktacyjnym:

issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny_3_2018_issuu_/60
... See MoreSee Less

View on Facebook

6 days ago

5razones

Noworodki tak mają.
Kilkumiesięczne dzidziusie też.
I roczniakom też w tym najlepiej.
Dwulatki potrafią się o to ciągle upominać: Przytulaj mamusi!
A jak czterolatek tego pilnuje: Najmocniejszego przytulacka poproszę!

Hej, my ludzie-huby tego potrzebujemy.

<3
... See MoreSee Less

View on Facebook