5razones.pl

Styczeń 16, 2018 at 3:45 pm

Opowieści filmowe o prawdziwych ludziach. Za to cię kocham Netflix

Opowieści filmowe o prawdziwych ludziach. Za to cię kocham Netflix

Czasem smaki zapamiętuję się na zawsze…

Pamiętam pierwszego pomidora – miałam trzy może cztery lata. Poszłam do ogrodu, i włożyłam do buzi pomidora, pamiętam jego miękkość i soczystość, było w nim coś takiego, że wciąż chciałam więcej. Pomidor został zjedzony, ale tamta chwila została we mnie. To doświadczenie na całe życie.

Dominique Crenn

W serii Chef’s Table zakochaliśmy się razem ze Smokiem. To historie najlepszych kucharzy z różnych zakątków świata, reprezentujących różne kuchnie i style gotowania. Każdy odcinek to podróż do ich kulinarnego świata, ale i do życia pełnego potyczek, sukcesów, ale i porażek. Próby sił i smaków, zmagania z tradycją, łamanie jej, ale i powrót do korzeni, na prerię, do lasu, w pola, łąki, do dżungli, bratanie się z żywiołami, ogniem i morzem, palenie, przepoczwarzanie i eksperymentowanie, szukanie perfekcji, ale i prawdy o samym sobie.

Serial doczekał się już 3 sezonów, każdy to bogactwo smaków i niezwykłych osobowości. Moje ulubione odcinki, to te z kobietami w roli głównej, jak ten o Anie Roš, szefowej słoweńskiej restauracji Hiša FrankoJestem dumna ze swojej zuchwałości. – mówi Ana, i ma tu na myśli swoją odwagę kulinarną, ale i życiową: Trzymanie się ścisłych reguł, jest ograniczające, tylko wolność pozwala stać się sobą…

 

Pokochałam też odcinek z Dominique Crenn, pierwszą kobietą szef kuchni w Stanach Zjednoczonych, która dostała 2 gwiazdki:

Po co się wymyśla dania? To może być sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi. Danie to opowieść. Ja nie podaję potraw, ja opowiadam historię, swoim gościom serwuję własną duszę, nawiązuję rozmowę, i chcę byś wszedł ze mną w dialog, wyzwalam coś w twoim wnętrzu, twoje wspomnienia, jeśli mi się uda, wiem, że postępuję właściwie. Fascynują mnie ludzie, których nie znam, chcę otworzyć okienko przez które zobaczę ich życie, tego pragnę, nawiązania więzi.

Zwiastun serialu: https://www.netflix.com/pl/title/80007945

Po prostu dziewczyna

Jedziemy z nią samochodem, towarzyszymy jej przy śniadaniu, w kameralnym studiu nagraniowym, siedzimy obok, gdy komponuje grając na pianinie. Razem z nią odwiedzamy jej babcię, wspólnie oglądamy rodzinne zdjęcia, opłakujemy ukochaną Joanne. Nie możemy ukryć wzruszenia na chrzcie, przeszywają nas dreszcze, gdy widzimy, jak leży i cierpi z bólu. Jesteśmy świadkami, jak ją masują, malują, czeszą i ubierają. Mimo tego, że jesteśmy tuż obok, to ona jest sama.

Przez cały dzień wszyscy mnie dotykają i rozmawiają ze mną, a potem cisza. Wszyscy ci ludzie odejdą i zostanę sama.
Dokument Gaga: Five Foot Two jest niezwykłym zapisem codzienności najbardziej ekscentrycznej gwiazdy naszych czasów, która na kilka lat zniknęła z świata showbiznessu.

 

Lady Gaga, czyli właściwie Stefania Germanotta, mówi o sobie, że jest zwykłą dziewczyną, która nie miała możliwości, żeby dorosnąć, poznać samą siebie, odkryć swoją kobiecość. Wspomina czasy swoich ekscentrycznych przebieranek. Tłumaczy, że dawała i pokazywała innym (mediom, producentom, fanom) siebie taką, jaką ją chcieli zobaczyć: jeszcze bardziej sexy, jeszcze bardziej szokującą, pewną siebie, dominującą:

Miałam taką metodę (żeby mnie nie szufladkowali), że gdy oczekiwano ode mnie, że będę seksowna i popowa, zawsze dodawałam jakiś absurd, dzięki któremu miałam kontrolę. I wiecie co, jeśli mam być seksowna na gali VMA i śpiewać i paparazzich, to równocześnie będę krwawiła i przypomnę, co sława wyrządziła Marilyn Monroe. Czyli Normie Jean. I co zrobiła Annie Nicole Smith.

Choć paradoksalnie nigdy się taką nie czuła: Nigdy nie czułam się wystarczająco dobra. Muszę się tego nauczyć. Dopiero jak ściągnęła z siebie tę dziwną charakteryzację, maskaradę, miała możliwość, żeby poznać, dotknąć, zobaczyć siebie prawdziwą. Normalną dziewczynę w szortach, w kowbojkach i w kapeluszu na głowie. I’m a regular girl! – przekonuje Gaga. Ewolucję, a także rewolucję musiała przejść także muzyka. Teraz jej piosenki to bardziej nostalgiczne opowieści o tęsknotach i pragnieniach, są też jej hołdem złożonym fanom:

I bow down to pray
I try to make the worst seem better
Lord, show me the way
To cut through all his worn out leather

Ta dziewczyna zdobyła moje serce – mówi filmie jedna z fanek Gagi. Moje również!

Zwiastun filmu: https://www.netflix.com/pl/title/80196586

 

 

Pieprzona dorosłość! Nadchodzę!

Po serial Szefowa (Girlboss) sięgnęłam nie mając świadomości, że to luźna interpretacja (bardzo luźna interpretacja, jak nas ostrzegają na wstępie) prawdziwej historii… Sophii Amoruso, czyli założycielki sklepu online Nasty Gal sprzedającego odzież vintage. Historii barwnej, prawdziwy american dream o niespełna dwudziestoletniej dziewczynie z San Francisco, która szuka pomysłu na siebie i życie. Kto z Was jeszcze pamięta te życiowe rozterki na pograniczu nastoletniości i dorosłości?

 

Jest taka scena w serialu, która dokładnie definiuje ten bardzo burzliwy i buntowniczy stan. Dorosłość to okres, w którym umierają marzenia – mówi Sophia do swojego taty. Nigdy mi o nich nie mówiłaś. W czym problem? – próbuje dociec jej ojciec. Jestem wkurwiona! Jeszcze nie wiem na co?! Jakoś do tego dojdę! Nie wierzysz mi? Wielka szkoda…

Punktem zwrotnym w życiu Sophii (w tej roli wdzięczna i zadziorna Britt Robertson) jest zakup kultowej kurtki w second handzie, wystawienie jej na aukcji eBay i sprzedaż za ogromne pieniądze. Rozgryzłam życie! – krzyczy w euforii czując, że właśnie znalazła pracę marzeń: Chcę siedzieć w majtkach na łóżku i zarabiać hajs na czynsz.

Ludzie remontują domy, a ja ubrania – tak definiuje swój pomysł na biznesowy sukces. Jednak to dopiero początek jej drogi do stworzenia od podstaw własnego imperium. Myślałam, że idę do przodu, a nawet nie wiem, gdzie jest przód? Kolejnym próbom i sukcesom towarzyszy ekscytacja, potknięciom i upadkom – żałość, rozpacz, i nieustające poczucie: czemu jestem taka beznadziejna?

Walka o swoje miejsce, nieustające poszukiwania, to też potrzeba udowodnienia własnemu ojcu, że poradzi sobie bez niego, że jest wystarczająco dobra. Sophia nosi w sobie także stratę związaną z odejściem jej matki, która pozostawiła rodzinny dom, gdy ta miała zaledwie 12 lat. Na dzień przed wigilią rusza zatem na pierwsze po tym rozstaniu spotkanie z matką. Czyli nie jestem śmieciem? – pyta, żeby dowiedzieć się o powód odejścia. Nie chodziło o ciebie, macierzyństwo nie było moim marzeniem, ale to twój ojciec przestał we mnie wierzyć taki jest, rozdeptuje marzenia.
Od matki Sophia dostaje także jedną, jedyną radę: nie nauczyłam cie wielu rzeczy, ale tę jedna rzecz chce ci przekazać: tylko ty możesz siebie uszczęśliwić, nie potrzebujesz innych

A rada, jaką Sophia ma dla świata?

Znaj swój towar, to nikt cie nie orżnie!

 

Zwiastun serialu: https://www.netflix.com/pl/title/80115671

 

A TU inne seriale i filmy dostępne na Netflix, które podbiły nasze serca.

 

0 likes U Eleganckich # , , , , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

8 hours ago

5razones

Będąc w ciąży z Tadziem, a wciąż karmiąc Frania napisałam kiedyś tekst o piersiach, normach i długim karmieniu piersią (bo my wtedy karmiliśmy się już 2 lata).

To fragment tego tekstu:

"Świat i niektórzy ludzie będą się dziwować także, czy będzie pamiętał fakt trzymania piersi matki w buzi? I co to wspomnienie z nim zrobi? Gdzie jest granica, do której to, czyli karmienie jest normalne, a kiedy już jest anomalią? Niektórzy będą wskazywać i wyznaczać normy estetyczne, w ramach których czynność karmienia kilkulatka jest już czynnością niesmaczną, nieładną, brzydką, no zwyczajnie nieestetyczną. Inni będą doszukiwać się pewnych podtekstów seksualnych, wszak wiadomo w dzisiejszych czasach naszej nowoczesnej zachodniej kultury pierś jest przede wszystkim obiektem seksualnym i do kuszenia stworzonym (w tym wypadku proszę bardzo, może się negliżować). Jeszcze inni, powołując się na naukowców zza Oceanu z doktoratami z neurobiologii, psychiatrii i psychologii będą udowadniać, że długie karmienie piersią może rzutować (zwłaszcza u chłopców) w życiu dorosłym na pożycie seksualne. Tyleż szkód i krzywd, no tyleż wypaczeń, zaburzeń niezdrowych i destrukcyjnych może spowodować to przedłużające się i długodystansowe karmienie piersią. I do tego jeszcze te przebłyski i wspomnienia cyckanej maminej piersi."

Dziś karmię Tadzia, też już prawie dwuletniego, i na prawdę ostatnią rzeczą, jaką się martwię, jest to czy moi synowie będą pamiętać te nasze wspólne chwile.

Franiu zdaje się, że pamięta. Ale nie wiem, czy sam akt karmienia, czy po prostu naszą bliskość, tulenie. I dla niego bardzo naturalnym i normalnym jest to, że gdy jego brat młodszy płacze, to być może potrzebuje właśnie tej bliskości. Albo mojej i karmienia, albo bliskości i obecności brata. A ten brat wcale mu tego nie szczędzi.

Nie bójcie się bliskości.

5razones.pl/piersi-normy-i-dlugie-dystanse/

ps. To zdjęcie to przepiękna pamiątka z naszej domowj sesji, którą zrobiła nam niesamowita Marzena Rej-Brodowska Photolifestyle. Za niedługo pokażę Wam trochę więcej kadrów. <3
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

W weekend niczym Was nie spamuje, bo tak sobie myślę, że to Wasz czas na Wasze sprawki, rodzinę, małe i wielkie przygody, więc co ja Was będę zaczepiać... 😎🏡🌹🍺🍓🚴‍♀️🚴‍♂️☕🍦

Ale jeśli naszła by Was ochota na sprawdzenie co tam u nas, to zapraszam na nasze konto na IG.

My kończymy słoneczny, prawie że wakacyjny weekend leżakowaniem w naszym ogródku.

www.instagram.com/p/Bh4KIkXF69C/
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

Tak jeszcze nie karmiłam....

:D

#breastfeedingareaHow specatular is this mammal?

Breast feeding its young whilst in full flight!

The Grey-headed flying-foxe (Pteropus poliocephalus) is vitally important for native seed dispersal and gum tree pollination - in effect they serve like bees for many Australian forests. They feed on over 100 species of flowering trees and fleshy-fruited trees and liana, and many rely on them for their survival. In a single night, a flying fox can travel over 40 kilometres in a night, pollinating trees and spreading seeds as it goes. A single flying fox can disperse up to 60,000 seeds in one night.

Listed as #vulnerable, key threats include #habitat #destruction, camp disturbance, #heat stress, #entanglement in backyard netting and barbed wire, #electrocution on power lines, and climate change related impacts (and there are a few).

For more information on their plight and more photos, please go to: gimesy.com/melbournes-grey-headed-flying-foxes/

#flyingfox #fruitbat #mammal #flyingmammal #wildlife #greyheadedflyingfox #pollination ‪#nature #biodiveristy #breastfeeding #young #pup‬‪ #naturephotography #Australia #melbourne #yarrariver #kew Environment Victoria Australian Conservation Foundation Fly By Night Bat Clinic
... See MoreSee Less

View on Facebook