Pielęgnacja naturalna jest wyśmienitą alternatywą do gotowych kosmetyków, w które możemy się zaopatrzyć w drogeriach. W tym przypadku mamy pewność, że nasza i dziecka skóra dostaje 100% naturalne produkty bez konserwantów i dodatków zapachowych, które mogą uczulać. W tym wpisie prezentuję Wam kilka zasad, jak stosować olejki eteryczne oraz przepisy na proste w wykonaniu mikstury, preparaty, oleje i smarowidła do codziennej pielęgnacji. Właściwie wystarczy zakupić dobrej jakości olej bazowy, np. ze słodkich migdałów, kilka olejków eterycznych i zacząć miksować swoje własne smarowidła.
Olejki eteryczne bezpieczne dla dziecka: lawendowy, eukaliptusowy, rumiankowy, mandarynkowy, różany, neroli, z drzewka herbacianego.
Olejki eteryczne, których NIE należy stosować u dzieci: bergamotowy, szałwia, geranium, sandałowy, ylang-ylang.
Zasady stosowania olejków eterycznych:
-
Nie należy stosować dawek większych nie zalecane: w kominku do aromaterapii stosujemy 5 kropli olejków, w wannie 5-7 kropli, do masażu 5-7 kropli na 50 ml oleju bazowego.
-
Nie stosujemy nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
-
Przed pierwszym zabiegiem aromaterapii powinniśmy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego i nanosimy na skórę przedramienia li za uchem).
-
Nie należy stosować olejków eterycznych w kąpieli dzieci poniżej 3 miesiąca życia.
-
Przed rozpuszczeniem olejków eterycznych w kąpieli dziecka, rozcieńczamy je w mleku.
-
Należy stosować czyste oleje eteryczne, które poznamy po analizie składu INICI na opakowaniu.
Olejki eteryczne w leczeniu dolegliwości u niemowląt i dzieci:
Ząbkowanie – u dziecka powyżej 6 miesiąca życia możemy masować dziąsła mieszanką:
100 ml oleju migdałów z kroplą olejku lawendowego i kroplą olejku rumiankowego. Możemy rozpalić w kominku do aromaterapii 1-2 krople olejku lawendowego.
Bezsenność i pobudzenie – u dzieci powyżej 3 miesiąca życia możemy stosować kąpiel z dodatkiem 1-2 kropli olejku rumiankowego (przed dodaniem do kąpieli olejek rozpuszczamy w łyżce mleka). Kąpiel stosujemy przez tydzień, co drugi dzień.
Zaparcia i kolki – podbrzusze i lędźwiową część pleców masujemy mieszaną łyżki oleju ze słodkich migdałów, kropli olejku rumiankowego i kropli olejku mandarynkowego. Możeny stosować kąpiel z dwoma kroplami olejku lawendowego (rozpuszczonego w łyżce mleka).
Biegunka – masujemy podbrzusze mieszanką z 50 ml oleju ze słodkich migdałów z 1-2 kroplami olejku rumiankowego.
Ciemieniucha – 2 razy dziennie główkę dziecka masujemy olejem przygotowanym z 50 ml oleju ze słodkich migdałów z dodatkiem kropli olejku neroli, lawendowego lub rumiankowego. Główkę myjemy szamponem, do którego dodajemy 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego. Kilka razy dziennie możemy nanosić na skórę preparat wykonany z 100 ml soku z aloesu, 6 kropli olejku lawendowego i 6 kropli olejku herbacianego.
Zatkany nos – inhalacje: w kominku aromaterapeutycznym rozpalamy 2-4 krople olejku cytrynowego, eukaliptusowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego.
Stłuczenie, skaleczenie, oparzenia słoneczne – zimne kompresy z 2-3 kropli olejku lawendowego rozpuszczonego w szklance wody
Odpieluszkowe zapalenie skóry – zrezygnujmy z kosmetyków zawierających sztuczne dodatki zapachowe i konserwanty. Pielęgnujmy dziecko pudrem wykonanym z 250 gram mąki ziemniaczanej z 15 kroplami olejku lawendowego. Po zmianie pieluszki przecieramy pupę preparatem sporządzonym z 5 łyżek oleju ze słodkich migdałów z 2 kroplami olejku rumiankowego. Do kąpieli dziecka (powyżej 3 miesięcy) możemy dodać kroplę olejku rumiankowego i kroplę olejku lawendowego rozpuszczone w 20 ml mleka. U dzieci powyżej 6 miesiąca możey zastosować olejek herbaciany.
Po oleje bazowe oraz olejki eteryczne zapraszam do Gaju Oliwnego. Jeśli chcecie poznać więcej patentów i przepisów na naturalne smarowidła śledźcie na bieżąco profil Marty z Gaju Oliwnego, która przygotowała specjalnie dla Was wyżej opisane receptury.