Sierpień 31, 2015 at 9:10 pm

Pielęgnacja naturalna: olejki eteryczne

Pielęgnacja naturalna: olejki eteryczne

Pielęgnacja naturalna jest wyśmienitą alternatywą do gotowych kosmetyków, w które możemy się zaopatrzyć w drogeriach. W tym przypadku mamy pewność, że nasza i dziecka skóra dostaje 100% naturalne produkty bez konserwantów i dodatków zapachowych, które mogą uczulać. W tym wpisie prezentuję Wam kilka zasad, jak stosować olejki eteryczne oraz przepisy na proste w wykonaniu mikstury, preparaty, oleje i smarowidła do codziennej pielęgnacji. Właściwie wystarczy zakupić dobrej jakości olej bazowy, np. ze słodkich migdałów, kilka olejków eterycznych i zacząć miksować swoje własne smarowidła.
 

Olejki eteryczne bezpieczne dla dziecka: lawendowy, eukaliptusowy, rumiankowy, mandarynkowy, różany, neroli, z drzewka herbacianego.

Olejki eteryczne, których NIE należy stosować u dzieci: bergamotowy, szałwia, geranium, sandałowy, ylang-ylang.

Zasady stosowania olejków eterycznych:

  1. Nie należy stosować dawek większych nie zalecane: w kominku do aromaterapii stosujemy 5 kropli olejków, w wannie 5-7 kropli, do masażu 5-7 kropli na 50 ml oleju bazowego.

  2. Nie stosujemy nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.

  3. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapii powinniśmy wykonać 12-godzinny test uczuleniowy (kroplę olejku eterycznego rozpuszczamy w łyżce oleju bazowego i nanosimy na skórę przedramienia li za uchem).

  4. Nie należy stosować olejków eterycznych w kąpieli dzieci poniżej 3 miesiąca życia.

  5. Przed rozpuszczeniem olejków eterycznych w kąpieli dziecka, rozcieńczamy je w mleku.

  6. Należy stosować czyste oleje eteryczne, które poznamy po analizie składu INICI na opakowaniu.

 

 

Olejki eteryczne w leczeniu dolegliwości u niemowląt i dzieci:

Ząbkowanie – u dziecka powyżej 6 miesiąca życia możemy masować dziąsła mieszanką:
100 ml oleju migdałów z kroplą olejku lawendowego i kroplą olejku rumiankowego. Możemy rozpalić w kominku do aromaterapii 1-2 krople olejku lawendowego.

Bezsenność i pobudzenie – u dzieci powyżej 3 miesiąca życia możemy stosować kąpiel z dodatkiem 1-2 kropli olejku rumiankowego (przed dodaniem do kąpieli olejek rozpuszczamy w łyżce mleka). Kąpiel stosujemy przez tydzień, co drugi dzień.

Zaparcia i kolki – podbrzusze i lędźwiową część pleców masujemy mieszaną łyżki oleju ze słodkich migdałów, kropli olejku rumiankowego i kropli olejku mandarynkowego. Możeny stosować kąpiel z dwoma kroplami olejku lawendowego (rozpuszczonego w łyżce mleka).

Biegunka – masujemy podbrzusze mieszanką z 50 ml oleju ze słodkich migdałów z 1-2 kroplami olejku rumiankowego.

Ciemieniucha – 2 razy dziennie główkę dziecka masujemy olejem przygotowanym z 50 ml oleju ze słodkich migdałów z dodatkiem kropli olejku neroli, lawendowego lub rumiankowego. Główkę myjemy szamponem, do którego dodajemy 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego. Kilka razy dziennie możemy nanosić na skórę preparat wykonany z 100 ml soku z aloesu, 6 kropli olejku lawendowego i 6 kropli olejku herbacianego.

Zatkany nos – inhalacje: w kominku aromaterapeutycznym rozpalamy 2-4 krople olejku cytrynowego, eukaliptusowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego.

Stłuczenie, skaleczenie, oparzenia słoneczne – zimne kompresy z 2-3 kropli olejku lawendowego rozpuszczonego w szklance wody

Odpieluszkowe zapalenie skóry – zrezygnujmy z kosmetyków zawierających sztuczne dodatki zapachowe i konserwanty. Pielęgnujmy dziecko pudrem wykonanym z 250 gram mąki ziemniaczanej z 15 kroplami olejku lawendowego. Po zmianie pieluszki przecieramy pupę preparatem sporządzonym z 5 łyżek oleju ze słodkich migdałów z 2 kroplami olejku rumiankowego. Do kąpieli dziecka (powyżej 3 miesięcy) możemy dodać kroplę olejku rumiankowego i kroplę olejku lawendowego rozpuszczone w 20 ml mleka. U dzieci powyżej 6 miesiąca możey zastosować olejek herbaciany.

 

Po oleje bazowe oraz olejki eteryczne zapraszam do Gaju Oliwnego. Jeśli chcecie poznać więcej patentów i przepisów na naturalne smarowidła śledźcie na bieżąco profil Marty z Gaju Oliwnego, która przygotowała specjalnie dla Was wyżej opisane receptury.

0 likes Niezbędnik: ciąża i pierwszy rok z życia Ssaka , U Eleganckich # , , , , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

7 hours ago

5razones

#dzikiedzieci #wildchilhood #naturelovers #dzikiedziecinstwo
to są jedne z ulubionych hashtagów na Instagramie.

Niedawno spotkałam się z Anią Andrykowską, która wraz ze swoim partnerem Maćkiem, już od kilku lat organizuje półkolonie leśne dla dzieci przedszkolnych Q Naturze, a od tego roku prowadzą pierwszy waldorfsko-leśny punkt przedszkolny Momo w Krakowie. Porozmawiałyśmy sobie, min. o tym czy jest możliwe wychowanie dzikiego dziecka blisko natury, lasu, mimo tego, że mieszka się mieście, i co dobrego dzieciom robi las?

Póki co zostawiam Was z małą zajawką tematu, a ja sama zabieram się za spisywanie całej rozmowy:

"Dla mnie to wcale nie jest celem, żeby dziecko było dzikie, to wcale nie o to chodzi w tym kontakcie z naturą. Dla mnie lepszym określeniem jest zharmonizowane dziecko, harmonijne dziecko, i to jest nasz cel, i narzędziem do tego celu jest właśnie... las. Nie po to, by dziecko zostało dzikim wojownikiem, tylko po to, żeby miało równowagę dla swojego rozwoju. Las, natura, to jest wielowymiarowe narzędzie. Patrząc od strony rozwojowej, pierwszą perspektywą jest: czego dziecko potrzebuje, i co służy jego rozwojowi, jakie są jego możliwości i potrzeby w tym momencie, gdzie ono jest. Zatem jeśli mówimy o 3, 4, 5 latkach to ich największe potrzeby związane są z rozwojem ruchu, myślenia, rozwojem społecznym, zmysłami oraz zdrowiem. I temu wszystkiemu doskonale sprzyja las: ruch naturalnie, na bazie ruchu i swobody działania jest swobodna zabawa, na podstawie swobodnej zabawy rozwija się myślenie, i tak naprawdę swobodna zabawa jest najważniejszym narzędziem do rozwoju myślenia, bo jest swobodna eksploracją, eksperymentowaniem, która jest działalnością naukową dodatkowo! Więc tutaj mali naukowcy to są ludzie, którzy mogą sami eksplorować świat, a eksplorowanie świata i przyrody daje bardzo dużo podstawowych informacji o świecie, które są związane z podstawowym rozumieniem świata, takim jak np. doświadczenie przyczyny i skutku. Bo w naturze zaraz jest przyczyna i skutek. Jeżeli popcham kamień z górki, to on spadnie, jeżeli wejdę na drzewo i stanę na cienkiej gałęzi, ona się złamie, więc od razu muszę analizować, i to mnie uczy, że w przyrodzie najpierw muszę pomyśleć, oczywiście mogę tego nie robić. Ale zaraz mam za to rachunek. Rachunek od przyrody."

🌳🌲🌳🌲🍁🍂🌳🍂🍁🌲🌱🌿🌾🍂🍃🍃🍂
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

Ale piosenki zakazany owoc to Wy dzieciom lepiej nie puszczajcie.
No chyba, że jesteście w gotowości odpowiadać na pytania co to jest ten:

ZAKAZANY OWOC*

albo

SŁODKIE TABU**

no chyba że jesteście po warsztatach: Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? z Mama Seksuolog - Karolina Piotrowska autorką książki "Rozwój seksualny dzieci", to wtedy pełen spokój.

A tak się składa, że Karolina właśnie w trasie, i 30.10 odwiedzi Kraków ze swoimi warsztatami, które odbędą się w najsłodszym miejscu (tak w propo "słodkie tabu") w Krakowie, tj. w Absurdalia CAFE

O czym będą warsztaty?

Pytania o seks, to tak naprawdę pytania o własn a seksualność i intymność, a "edukacja seksualna to nie tylko przekazanie wiedzy o antykoncepcji, i chorobach przenoszonych drogą płciową. Edukacja seksualna powinna zawierać rzetelne informacje o płciowości, cielesności, emocjonalności, budowaniu relacji, szanowaniu granic, dojrzewaniu, asertywności, przyjemności, równości, zdrowiu, rodzicielstwie, komunikacji...".

Szczegóły w linku do wydarzenia, który znajdziecie w komentarzu.

Ja tam będę!!!! Zatem gorąco zapraszam te z Was, które tu do mnie zaglądają, żeby przyjść na warsztaty, i przy okazji spotkać się ze mną.

* "pewnie jakiś trujący...?" - dedukuje Franciszek.
** "ćekolada!" - fantazjuje Tadzinek.
... See MoreSee Less

View on Facebook

3 days ago

5razones

Nie mam pojęcia, czy to dobry moment na publikację nowego postu, ale...

Ale może ktoś z okazji smogowego weekendu będzie miał ochotę na lekturę:

"Rodna, a jednak i wyrodna. Nie jestem mamą pełną gębą. Ja też bardzo potrzebuję dopełniaczy, i wypełniaczy, swoich odskoczni.
Czasami jest półgębkiem, na pół gwizdka, bywa że półmózgiem, bo drugie pół próbuje zasnąć, i doznać resetu, być gdzieś daleko hen, gdzie nie słychać, ale mamo, mamo, mamo, słyszysz? Czy ja mogę coś powiedzieć, ale mamo?! "

5razones.pl/matka-polgebkiem/
... See MoreSee Less

View on Facebook