Luty 17, 2016 at 11:24 pm

Poród. Jak oswoić nieoswojone?

Poród. Jak oswoić nieoswojone?

Przede mną drugie występy na porodówce. Pierwsze miały miejsce już dwa lata temu. Moc tamtego dnia wciąż jest ze mną. Jak napisała mi jedna koleżanka: Jedno jest pewne, ta impreza bez Ciebie się nie odbędzie. Reszta, to dodatki.

I dzisiaj właśnie o tych „dodatkach” będzie mowa. Co zrobić i jak, żeby oswoić to, co wydaje się być nie do oswojenia? Każdy poród jest inny, i nie ważne czy rodzisz pierwszy, czy drugi, czy może trzeci raz, nie ma jednego pewnego scenariusza. Ale można do porodówkowych popisów się przygotować, tak żeby poszczególne etapy porodu nie były niespodzianką, i dzięki temu móc z umiarkowanym spokojem, gdy siła skurczy lub fala wód płodowych ruszy, wypychać nowego obywatela na ten świat.

Od czego zacząć?

Szkoła rodzenia

Osobiście polecam, albo wybierać wg klucza: rekomendacje znajomych, którzy przeszli kurs w danej szkole, i wiedzą, jak tam w praktyce wyglądają zajęcia; albo szkołę przy szpitalu, w którym planujecie rodzić. W tym drugim wypadku będziecie mieć możliwość zapoznania się z procedurami panującymi w danym szpitalu, poznacie personel, z którym być może będzie wam dane spotkać się w dniu wielkiego wyjścia, dowiecie się, co spakować na porodówkę, gdzie jest Izba Przyjęć etc.
Jakich szkół unikać? Takich, w których programie są np. prelekcje producentów produktów i akcesoriów dziecięcych, możecie się wtedy spodziewać, że wiedzę merytoryczną zastąpią product placemantowe wystąpienia.
Co daje szkoła rodzenia? Zajęcia prowadzone przez doświadczone położne, doule, fizjoterpautki i doradczynie laktacyjne, to przede wszystkim ogrom wiedzy o tym, czym jest poród, jak wyglądają poszczególne fazy porodu, po czym rozpoznać, że akcja porodowa już ruszyła, jakie są farmakologiczne i naturalne sposoby łagodzenia bólu, jak przeć i czy przeć, jak oddychać, jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie. To także „ćwiczenia praktyczne”, jak pielęgnować maluszka, i podstawy z zakresu laktacji i karmienia piersią etc. Z partnerem, jeśli planujecie rodzić w tandemie, będziecie mogli też przećwiczyć różne pozycje oraz techniki łagodzące ból. Dla panów to taki poważny trening. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo pomocny. Bo gdy nagle się zacznie, to  panowie mają szansę i odwagę! z powagą podjąć wyzwanie i być dla was realnym wsparciem. Na zajęcia najlepiej ruszyć pomiędzy 2 a 3 trymestrem, kiedy brzuszki pozwalają jeszcze na aktywny udział w zajęciach. Często w szkołach rodzenia odbywają się również zajęcia fitness dla przyszłych mam, warto z nich skorzystać (o aktywnych, fit przygotowaniach do porodu będę pisać w kolejnym poście).
Jeśli jesteście z Krakowa to polecam i ręczę za szkołę rodzenia Koala 🙂

Fazy porodu

Dla mnie debiutantki niespodzianką było, że poród ma jakieś etapy. W moim wyobrażeniu po prostu wszystko zaczynało się wielkim chluśnięciem wód o podłogę, a potem chwilami grozy wypełnionymi stękaniem, krzykiem, przeklinaniem dnia, w którym dałam się na to namówić, wyklinaniem męża, głównego sprawcy.
A poród, to spektakl rozpisany na kilka aktów, dokładnie trzy. Wiedza o tym, co i jak wygląda, jak po sobie następuje, co w tym czasie się może dziać z moim ciałem, a co z moim dzieckiem, jak mogę łagodzić ból, co może w tym czasie zrobić dla mnie mój partner, sprawiła że w momencie kiedy to wszystko się działo, zwyczajnie byłam opanowana.
Żeby nie było, w poszczególnych aktach mojego występu nie obyło się bez aktów przemocy i wandalizmu, krzyków i przeklinania.

O tajemnicach kolejnych faz porodu poczytać możecie tu: Okres 1 i Okres 2 i 3.

Ruch i pozycje w trakcie porodu

Kolejny porodowy mit, jaki skonfrontowałam w szkole rodzenia, to pozycje w jakich się rodzi. Która z nas nie miała, albo wciąż nie ma wyobrażenia (jeśli dzień wypakowanie dopiero przed wami), że rodzi się leżąc bezwładnie z wysoko zarzuconymi nogami za głowę, albo z nogami uwięzionymi w strzemionach fotela ginekologicznego? Po szkole rodzenia, to co najmocniej zapadło mi w pamięci to zdanie: że dobry poród, to aktywny poród, tak żeby wesprzeć grawitację. I że podstawowym i nieopisanym naturalnym środkiem łagodzenia bólu w trakcie porodu jest: ruch i aktywna zmiana pozycji. Można skorzystać z dostępnych na porodówce akcesoriów, jak piłka czy też drabinki. Można się wspierać na swoim partnerze, tylko ostrożnie z podduszaniem. Można chodzić, a w trakcie tego chodzenia można kręcić biodrami, kucać i wstawać, ba! nawet tańczyć można. Na okoliczność porodówkowych baletów możecie sobie nawet przygotować play listę z ulubionymi piosenkami (ja już swoją kompiluję). A ostatnia prosta może się odbyć na krzesełku, niech grawitacja działa.

O przykładach pozycji wertykalnych poczytacie TU, a o ich zaletach TU.
Czym jest aktywny poród?
A tu macie przykładowe choreo do odtańczenia na porodówce.

Farmakologiczne i naturalne sposoby łagodzenia bólu

Mam nadzieję, że żadnej z was się nie narażę jeśli napiszę, że ból jest najlepszym przewodnikiem w trakcie porodu. Nie wymyślę i nie napiszę nic mądrzejszego, i zarazem piękniejszego w temacie porodowego bólu, niż to co napisała już u siebie na blogu Koralowa Mama. Żeby go złagodzić, ale nie zaburzyć całkowicie fizjologicznego przebiegu akcji porodowej możecie sięgnąć po naturalne, niefarmakologiczne metody. Do sprawdzonych osobiście przeze mnie na własnych krzyżach i kościach zaliczyć można wspomnianą już wyżej aktywność w trakcie porodu, zmienianie pozycji porodowych. U mnie świetnie się też sprawdziły masaże wodne (chyba połowę porodu, jeszcze w domu, a potem na porodówce spędziłam pod prysznicem) oraz masowanie krzyży termoforem z pestek wiśni (tak Smok łagodził ból pierwszych skurczy w domu zanim ruszyliśmy do szpitala). „Ciekawą” metodą łagodzenia bólu jest analgezja wziewna, potocznie znana jako gaz rozweselający. Zdradzę wam w sekrecie, że i mi było dane sztachnąć się na porodówce podtlenkiem azotu, ale już byłam w takim stanie, że wiecie, nie było mi do śmiechu 🙂 Ale ogromną zaletą wdechów i wydechów tej wesołej inhalacji jest to, że się można skupić na wyrównaniu oddechu. W przypadku, gdyby zwykłe wodne masaże nie pomogły, zawsze można sięgnąć po… prąd i skorzystać z TENSu.
O wszystkich niefarmakologicznych sposobach łagodzenia bólu do poczytania TU.

Jeśli czujecie, że ból bierze nad wami przewagę, i że bez konkretnego wsparcia przeciwbólowego nie wytrzymacie, to możecie sięgnąć po farmakologiczne środki znieczuleniowe, takie jak: dolargan (petydyna) czy znieczulenie zewnątrzoponowe. W tym temacie kompletnie nie czuję się specjalistką, bo od samego początku planowałam rodzić bez wsparcia farmakologii, dlatego tym bardziej odsyłam do artykułu farmakologicznych środkach znieczulenia.

Plan porodu

O tym, że choć w minimalny sposób mogę sobie zaplanować swój poród, również dowiedziałam się w szkole rodzenia. Plan porodu, to taki jakby scenariusz naszego spektaklu rozpisany na role, dokument, w którym możecie zawrzeć swoje oczekiwania wobec przebiegu porodu: jak chcecie rodzić? czy chcecie znieczulenia lub innych medycznych interwencji (jak np. nacinanie krocza) albo wręcz przeciwnie, czy chcecie rodzić bez żadnej medykalizacji? Lista kwestii do rozważenia jest całkiem spora , zapoznacie się z nią TUTAJ. Z tym dokumentem zjawiając się na porodówce możecie liczyć, przynajmniej w teorii (w praktyce niestety na niektórych porodówkach różnie to bywa), że personel medyczny będzie respektował i szanował wasze decyzje i stosował się do planu, łatwiej też wam będzie komunikować się z lekarzem i położną w trakcie porodu. Plan Porodu warto opracować we współpracy ze swoim partnerem (jeśli życzycie sobie jego obecności na porodówce), z położną lub lekarzem prowadzącym.
Podrzucam Wam link do kreatora Planu Porodu.
Przyznam szczerze, że spisanie własnych oczekiwań odnośnie tegoż wielkiego zdarzenia, bardzo pomogło mi przybliżyć sobie w wyobraźni tę chwilę, i co za tym idzie choć troszkę ją poskromić.

Wybór szpitala

To jedna z kluczowych decyzji, jaką przyjdzie Wam podjąć. Możecie się zdecydować na szpital, bo  pracuje tam wasz lekarz prowadzący lub na placówkę, w której rodziła wasza koleżnka/siostra/znajoma i była zadowolona z opieki okołoporodowej i okołonoworodkowej. Pomocny w wyborze może też być Plan Porodu. Mając już spisane swoje życzenia odnośnie porodu, warto wcześniej sprawdzić, czy rozważana przez was porodówka zwyczajnie będzie w stanie im podołać i spełnić poszczególne oczekiwania. Pomocny w wyborze może też być ranking szpitali położniczych i porodówek, tworzony w oparciu o deklaracja Dyrekcji poszczególnych placówek, ale co najważniejsze oceny rodzących tam mam. o Osobiście polecam też skorzystać z tzw. otwartych dni w szpitalach. Na miejscu będziecie mogli zobaczyć jak wyglądają sale porodowe, spotkać się z personelem, zadać pytania odnośnie procedur, czy też sprawdzić np. gdzie znajduje się Izba Przyjęć (pomocne, jak w panice na skurczach wpada się do szpitala wołając: ratunku! Rodzę!, to wiadomo, gdzie od razu biec).

Czy on musi mi towarzyszyć na porodówce?

Takie pytanie na mojej grupie w szkole rodzenia zadała jedna mama. Co odpowiedziała położna? Ano nie musi. Jest to jak najbardziej dobrowolna decyzja każdej kobiety czy też pary. Jeśli czujecie, że któreś z Was tego nie udźwignie, nie czuje się na siłach, żeby być wsparciem w trakcie tego porodowego maratonu, to lepiej sobie odpuścić. W ramach anegdoty opowiem wam, jak to mój dzielny Smok na szkole rodzenia dowiedział się o tzw. kryzysie 6/7 cm, który pojawia się wraz ze zmęczeniem materiału u kobiety w pierwszej fazie porodu, właśnie gdzieś na granicy 6 i 7 cm rozwarcia i wiąże się z dość opryskliwym i gburowatym (delikatnie temat ujmując) zachowaniem pań wobec panów. Usłyszałam wtedy od niego: „Droga Pau, ja nie wiem, czy to dobry pomysł, żebym ci towarzyszył na porodówce, tobie tak niewiele potrzeba, żeby się podkurwić”. Na nasze szczęście nie doświadczyliśmy wspomnianego kryzysu, jak dojechaliśmy do szpitala to rozwarcie sięgnęło już zenitu.
Jeśli zatem nie macie ochoty wspierać się na ramionach swoich mężczyzn, albo oni czują uzasadnione obawy, że wy w furii możecie zagrażać ich życiu lub zdrowiu, to lepiej wystawcie ich za drzwi porodówki. Wrócić mogą na moment przecięcia pępowiny, a  towarzyszem na czas akcji może być wtedy np. inna bliska osoba: mama, siostra, kuzynka. Możecie też oddać się w bardziej doświadczone i empatyczne ręce.

Położna, doula

Na niektórych porodówkach jest możliwość zapłacenia położnej, która w trakcie porodu będzie towarzyszyć tylko wam, a nie jak to często bywa na porodówkach, biegać pomiędzy kilkoma rodzącymi. W ramach tej „indywidualnej usługi położniczej” już na kilka tygodni przed porodem (najwcześniej wtedy kiedy już wiadomo, że maluszek się obrócił głową w dół, i że nie ma zagrożenia, że będzie cc), można skorzystać z konsultacji z położną, przygotować razem Plan Porodu, opowiedzieć jej o swoich strachach, oczekiwaniach, wątpliwościach, a co najważniejsze dobrze się poznać. My skorzystaliśmy w trakcie porodu z towarzystwa „opłaconej”  położnej, i  przyznaję, że była dla mnie nieocenionym wsparciem i poprowadziła wspaniale akcję porodową. Usłyszałam od niej słowa, które powinna usłyszeć każda kobieta, która właśnie wydaje na świat człowieka: wspaniale, jesteś stworzona do rodzenia.

Emocjonalnym wsparciem, gwarantującym komfort zarówno psychiczny jak i fizyczny dla rodzącej może też być obecność Douli. Doula (z greckiego) – to kobieta która służy. W dzisiejszych czasach oznacza osobę, która w profesjonalny sposób wspiera fizycznie oraz emocjonalnie kobietę rodzącą i w połogu. Co raz więcej kobiet, które decydują się na np. porody rodzinne w swoich domach, czy też w szpitalach, ale w tzw. domach narodzin, korzysta właśnie z towarzystwa i wsparcia Douli. Więcej do poczytania TUTAJ.

 

Powyższe „dodatki”, porady i wskazówki, tylko w połowie wyczerpują temat. W przygotowaniu mam już kolejną część traktującą min. o tym po czym rozpoznać, że to już i co spakować na porodówkę. Liczę, że będą dla was przyczynkiem do oswojenia tematu. Zgłębić go możecie zdecydowanie pod okiem specjalistów (szkoła rodzenia, wasz lekarz, położna) oraz na lekturze stron: Fundacja Rodzić Po Ludzku i Lepszy poród.

Jeśli artykuł okazał się dla Was pomocny, to śmiało podajcie go dalej oczekującym w nerwach mamom.

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

9 hours ago

5razones

- Ale synku, nie mam pewności czy pozwoliliby Ci tam wejść. Bo to jest taki klubik dla maluszków do 3 roku życia, a ty już masz prawie 5 - tłumaczę Franiowi zasady jednego z klubików dla dzieci, który niedawno odwiedziliśmy z Tadziem.
Oczywiście brat straszy słysząc te opowieści zapragnął również takich przygód. Zresztą jemu zawsze teskno do tych spraw, które dzieją się z Tadkiem i ze mnę, kiedy on akurat jest w przedszkolu.

- Nie zgadzam się! On muszą mnie tam wpuścić - mówi stanowczo.

- Synku, nie wiem... musiałabym... - zanim kończę zdanie, Fra biegnie przed siebie i nawet nie ogląda się za siebie.

Gdy udaje mi się go dogonić, widze napięcie w ciele, smutek na twarzy...

- Ale synku... co jest...

- No mamo wyobraź sobie, że tobie nie pozwalają gdzieś wejść, no to jak byś się czuła?
.
.
.
.
No właśnie wyobrażam sobie.

Niedawno, jak opisywałam tu jedną naszą scenkę o emocjach w roli głównej z Franiem, to jedna z Was zadała mi pytanie, jak ja to zrobiłam że on jest taki świadomy swoich emocji?

No właśnie wyobrażam sobie.
Wyobrażam sobie, co dziecko może czuć.
Jak może przeżywać odmowę, stratę, lub jakiekolwiek inne zdarzenie.
Wyobrażam sobie, co to może z nim robić. Jaka to może być dla niego trudność. Jak emocja: złość, smutek, przykrość, żal uruchamia w nim ciało, bo to zawsze działa na zasadzie impulsu.
A to i tak pewnie część tego, co tam się w środku tego małego człowieka dzieje.

Tak. Zaczynam od wyobrażenia sobie.
... See MoreSee Less

View on Facebook

23 hours ago

5razones

Chór:
W Bajkogrodzie poruszenie,
Mały Książę nie chce spać,
nie pomaga cycolenie, kołysanie,
ani luli luli laj…

Dobra Wróżka:
Może to przez ząbkowanie
Może brzuszek boli Go
Może zwykłe wydziwianie
Utul Matka Syna no

Matula Księciula:
Toż to chyba zębuliszcza,
co je Książę dzielnie wyciska…

Dobra Wróżka:
Zatem taka moja rada:
Niech Matula czule gada,
Niech Matula da gryzaka
Mrożonego… i buziaka!

Matula Księciula:
Takoż Matka postępuje,
Swego Księcia czule tuli i całuje,
A w łapki maleńkie wkłada gryzakule!

Głos z ciemności:
W Jelitowie wielka draka… oto znów nadciąga sraka!

Matula z ludu 1:
To i ja posłużę radą
Na Księżniczce testowaną
Co raz w Łodzi ocaliła
Matulinę załamaną.
Jeśli Księcia męczą zęby,
Lepiej będzie, gdy mu damy
Nie gryzaki, nie buziaki,
Lecz do ssania palec Mamy…

Matula z ludu 2:
Ile dzieci, tyle rad,
Gdy nam kwili Nieborak,
U nas zatem skutkowało:
Gdy se Dziecię sznurek ssało.

Matula Księciula:
Jeśli chodzi o zębiszcza
Takiż patent nam się ziszcza,
Książę w paszczę pieluchę ładuje,
I ją międli, męczy, miętoluje!
Głos z ciemności:
Draka, draka, wielka draka…
Książę nie śpi, bo go ciśnie sraka.

Błazen dworski:
Ach swawole, te swawole,
Książę smutny, więc płakoli
Niech mnie matka do Księcia dopuści,
Ja go bajką na dobranoc rozchichrolę.
Przegonimy smutki precz,
I nim się matka obejrzy, Książę zaśnie wnet.

Matula Księciula:
A to już matczyna dola,
Że gdzie dzidziuś, tam poetycka swawola,
Rym do rymu matka co dzień składa,
I bajeczki na dobranoc opowiada.

🌃🌌🌠🌛⭐

„Bajka o Małym Księciu - co nie chciał spać” - powstała, jak Franiu miał niespełna 5 miesięcy. I wtedy wydawało mi się, że ja już nigdy nie zasnę i nie pośpię.
Ale było minęło: i noszenie, tulenie, maratony na piersiach, zęby, zebiszcza (wszystkie wylazły, i jeszcze trochę czasu nam zostało do pierwszych odwiedzin Wróżki Zembuszki), różne infekcje, choroby (w tym maskara ospa). Potem to samo się przeżyło z Tadeuszem. Trochę na większym luzie, bo pewne rzeczy już człowiek zna, one nie są niespodzianką, więc tak jakby mniej zaskakują, a przez brak efektu niespodzianki mniej eksploatują.
Franiu za niedługo skończy lat pięć, i wciąż zdarza mu się być Małym Księciem, któremu nie chce się spać: „bo ale mamo… moje oczy nie chcą się zamknąć”. Bywa, że i całej nocy nie prześpi: bo pić, po siku, albo nocne manewry w poszukiwaniu drugiego człowieka, do którego mógłby się nocą przytulić (komu tego ciepła nocą nie brakuje?).
Zatem jeśli przed Wami nocka z Księciem albo Księżniczką, a nawet z całym Królestwem, to pamiętajcie kiedyś zaśnie, kiedyś pośpicie. Kiedyś...

A ciąg dalszy kołysanki w linku w komentarzu
... See MoreSee Less

View on Facebook

1 day ago

5razones

A ja piekę i piekę. Ta kompozycja warzyw tuż przed straceniem oznacza jedno, że ten pyszny upieczony miąższ warzywny wcale nie niecnie wykorzystam do dalszej obróbki.

Z pieczonych pietruszek zrobię aromatyczną, bardzo jesienną zupę. 🥘

Pieczone buraczki na pewno zagrają w #brownieburaczkowe (przepis w komentarzu) 🍫💜

Część może wykorzystam do #hummus albo do sałatki z kozim serem, granatem, i dużą ilością natki pietruszki. ☘🍃

Pieczona dynia skończy jako dodatek do #pumpkinlatte, dyniowych gofrów i placuszków. 🍊☕

A Wy jakie macie pomysły na pieczone warzywa 🍊🌶🥕🍆, wrzućcie w komentarzu swoje propozycje.
... See MoreSee Less

View on Facebook