Ta Która Wie

Robiłam to

4 sierpnia 2015

Robiłam to w parku, w lesie, i pośród pól i łąk.
Robiłam to w restauracji, w kawiarni oraz w kinie.
Robiłam to w samochodzie, autobusie, a nawet w samolocie.

I wiecie co, na plaży też to robiłam.

breastfeeding robiłam to

Karmiłam piersią.

Nie chowałam się po krzakach, ani za wydmami, tylko karmiłam sobie swobodnie i naturalnie na samym samiuteńkim środku plaży. Do tego niecnego procederu, który musiał się odbyć publicznie, zostałam zmuszona żądaniem, wezwaniem własnego osobistego cycoholika. A jak syn wzywa i żąda, i paluchem wskazuluchem na ciebie wskazuje, to nie ma czasu na szukanie schronienia. Próbuję go już od ponad osiemnastu miesięcy nauczyć, że jeśli ma ochotę na cyca, to niechże tę ochotę zgłasza z wyprzedzeniem, niechże to jakoś anonsuje, żeby można było znaleźć odpowiedni przyczółek. No ale nic ten mój syn takich manier nabyć nie umie. I żąda, a ja we wszystkich okolicznościach przyrody te jego żądania realizuje.

Moja strefa karmienia jest tam, gdzie ja i moje dziecko.

Nie interesuje mnie, co inni na ten temat sądzą. Mam gdzieś, czy kogoś to oburza. Śmieszą mnie podpowiedzi i wskazówki, gdzie i jak powinnam karmić, gdzie usiąść, gdzie się schować, czym zakryć, żeby nie naruszać miru publicznego. Tym, którzy mówią, że to niesmaczne, odpowiadam: że niesmaczny to może być obiad. Tym którzy twierdzą, że ten biust karmiący, to nieestetyczny, pytam: czy chcieliby go zobaczyć bez ssącego małego człowieka w akcji? Kwestie estetyczne mnie nie interesują, bo jeśli mowa o sprawach życia i śmierci, a zaspokojenie głodu lub pragnienia małego człowieka, jest właśnie tego kalibru, to estetyka schodzi na drugi plan.

Trwa właśnie Światowy Tydzień Karmienia Piersią. To dobry czas, żeby powtarzać, pokazywać, przypominać, że to pierś karmiąca jest czymś naturalnym, do tego została stworzona. To dobra okazja, żeby po raz kolejny o tym powiedzieć. Bo kto, jak nie kobiety karmiące powinien promować karmienie piersią? Za butelkami, mlekami modyfikowanymi, słoiczkami, deserkami stoją wielkie światowe koncerny, z ogromnymi budżetami reklamowymi. Zewsząd atakują nas swoimi produktami, próbują wykreować potrzeby żywieniowe naszych dzieci, przekonać, że ich produkty są najlepszym substytutem mleka kobiecego, które w cudowny sposób sprawią, że rozwój naszych dzieci nadludzko przyspieszy. Nie widziałam i nie słyszałam większej manipulacji, jak ta która toczy się o de facto zdrowie naszych dzieci. Dlatego tym głośniej i częściej trzeba podejmować inicjatywy promujące naturalne karmienie.

Mam koleżankę. Za niedługo zostanie mamą. Cieszę się razem z nią, bo wiem, że tak długo czekała na swoje maleństwo. Ona już teraz wie, że nie będzie karmić piersią. Z szacunku dla niej nigdy nie pytałam i nie dociekałam, dlaczego. Jej ciało, jej wybór. Mimo tego, że nasze drogi są różne, to ona właśnie do mnie przyszła po radę, co zrobić, jak się zachować w szpitalu, zaraz po urodzeniu dziecka; czego spodziewać, jak może reagować jej ciało, jak wygląda start laktacji. Dziękuję jej za to zaufanie.

Gdy ja zaczynałam swoją, naszą mleczną drogę też miałam szczęście do grono koleżanek, przyjaciółek, które służyły radą, podpowiedzią, rozwiewały wątpliwości, czy zwyczajnie wspierały. To że jesteśmy w tym już od ponad osiemnastu miesięcy (choć wcale, a wcale tego nie planowałam), to między innymi ich zasługa. Po drodze, na blogach i forach poznałam tez kilka fantastycznych kobiet, które są dla mnie inspiracją, dzięki których wiem, że można, że to normalne, że to naturalne, że to potrzebne. Agata, Lidia, Magda – dziękuję! Dlatego jeśli choć jedna kobieta, dzięki mnie dostanie wsparcie w swoich mlecznych przygodach, to będę bardzo szczęśliwa.

My jeszcze trwamy w naszej strefie karmienia w najlepsze i w najcudowniejsze, bez planów, i harmonogramów, i zastanawiania się co dalej, i niech nikt, w to się nie miesza!  🙂
 

Możesz polubić też