Ta Która Wie

Smaki ulubione

14 czerwca 2015

Piątek. Dzwoni do mnie Smok, że może dzisiaj wyjść z pracy wcześniej. Ruszamy z Fra mu naprzeciw. Po drodze odwiedzamy warzywniak. Kupujemy szpinak, kalafior, rzodkiewkę, pomidory. Gnamy, pędzimy przed siebie. Słońce nas ściga. Szukamy cienia. Próbujemy łapać wiatr. Spotykamy się na naszej ulubionej ulicy Starmostowej pod szyldem Delikatesowo. Smok rusza w labirynt półek w poszukiwaniu swoich chmielowych smaków. Ja z Fra ustawiam się w kolejce po lody. Z nosem w jego blond lokach o zapachu i smaku masła i truskawek, zamykam oczy, na chwilę jedną odpływam. Gdy je otwieram, przed sobą dostrzegam ją i jej uśmiech. Ten uśmiech tak do niej pasuje. Nawet nie wiedziałam, że tak potrafi się uśmiechać. Przypomina mi się ten rok, który spędziłyśmy razem. Ona zawsze z poważną, kamienną twarzą, praktycznie nie reagująca. Słuchająca uważnie, a nie komentująca. Pamiętam swój żal, i gorycz z tamtych spotkań, i płacz, i bunt. Pamiętam jak się na nią złościłam, jak było mi źle. I smak, tak gorzki smak, pytań bez odpowiedzi tak dobrze jeszcze pamiętam. Tak na końcu, na krańcu samym języka.

Patrzę na nią teraz. Na głowie ma chustę. Taką chustę co skrywa chorobę, ale nie jest w stanie przykryć jej dzisiejszej, tak bardzo teraz radości. Nie mogę oderwać od niej wzroku.
Wiśniowe poproszę – mówi głosem pewnym, głosem spokojnym – Od zeszłego lata na nie czekałam.
Zanim się orientuję, zanim się zdecyduję, żeby się odezwać i jej powiedzieć: udało mi się, dzięki Pani mi się udało, zanim się jej pochwalę mówiąc: to moja rodzina, mam swoją rodzinę, mam swój spokój, ona wychodzi.

Niech zgadnę: krówka, śmietanka, malina? – zapytuje radośnie Pani Basia, gotowa, żeby nałożyć mój ulubiony zestaw.
– A nie, tym razem poproszę wiśniowe.

W ostatecznym rozrachunku, bez względu na to, gdzie i jak, w życiu chodzi o smaki.
Znajdźcie swoje ulubione.

Możesz polubić też