Październik 8, 2015 at 8:54 pm

Tatuś Świnka nam nie straszny

Tatuś Świnka nam nie straszny

Ostrzegała babcia. Jak jeszcze Franisław siedział w macicznych okopach, powtarzała, że Smok ma do brzucha mówić, do syna prawić i opowiadać, bo jak on swych opowieści snuć nie będzie, to z Fra baba wyrośnie.

Ostrzegał sąsiad z domku obok na wakacjach. Bo chłopaków trzeba szorstko traktować, nie mogą się mazgaić, twardą ręką ich trzymać. Na dowód swych wychowawczych metod syna swego bez czułości traktował: Co mi się tu rozklejasz? Płakanie jest dla bab, a nie dla prawdziwych facetów.

Ostrzegała koleżanka. Dokładnie przed oglądaniem Świnki Peppy i poczynań jej niewydarzonego i pierdołowatego tatusia. Zobaczyłam kilka odcinków i faktycznie, Tatuś Świnka mistrzem organizacji i męstwa to nie jest. Problemy ma z powieszeniem obrazka, przybicie gwoździa w ścianę powoduje budowlaną katastrofę (tak na marginesie to Mama Świnka z młotkiem radzi sobie wybornie), zamiast wysiłku fizycznego woli oddać się rozkosznemu leniuchowaniu z pilotem i smyraniem się po swoim pękatym brzuszku. Nawet córka jego rodzona, nie ma o nim pochlebnych opinii, co i rusz słychać takie o to komplementy: niedobry tatuś, nieładny tatuś.

Syn to jest wyzwanie. Żeby tylko baba z niego nie wyrosła. Wiedziałam o tym, już wtedy jak kokosił się w moich trzewiach. Żeby tylko się nie mazgaił. A teraz każdego dnia uświadamiam sobie, że przed chłopakami świat ma moc prób sił i sprawdzianów, oraz ról i oczekiwań do spełnienia. Żeby tylko nie był pierdołą i mięczakiem, ale jednak nosił w sobie znamiona empatii i wrażliwości.

Na swoje i Fra szczęście mamy przy sobie Tatusia, który od twardej i zamaszystej ojcowskiej łapy, woli bardziej troskliwe metody, a i robota męska, na profesjonalnym poziomie, nie jest mu obca.

Mówił do niego, jak był jeszcze puszkiem-okruszkiem w brzuchu. Przemawia do niego i teraz. Snuje opowieści o świecie, odpowiada na pytania, tłumaczy, prawi, rzecze, baje do ucha na dobranoc szepcze.

Ma w sobie i dla Fra akceptację na płacz i żal. Wie, kiedy żałość wymaga interwencji i przytulenia, i w dzień i w noc noszenia. Rozumie, że czasami musi stanąć obok, i po prostu tylko być, gdyby ta rozpacz jednak potrzebowała wsparcia.

Uczestniczy w pierwszych próbach dekonstrukcji, i cierpliwie znosi oraz zbiera wszystkie oznaki rozbojów i dziecinnego chultajstwa. Pomaga budować, konstruować, tworzyć. Pokazuje i odkrywa świat młotków, wiertarek, siekier i innego męskiego szpejstwa. Uczy, że facet nie jest tylko beneficjentem usług domowych swojej partnerki, żony. Ale sam zakasuje rękawy i zmywa, gotuje, jeździ na szmacie, do domu wraca z siatami.

Robi to, co każdy ojciec, rodzic powinien. Pokazuje ogrom i wspaniałość świata, zaprasza do swoich pasji i małych, codziennych przygód. I co najważniejsze: zawsze jest, tak uważnie jest, i nie przeszkadza.

Zapytacie, gdzie w tym wszystkim czai się mamusia? Ano wszędzie, ale z myślą (mimo tego, że pokusa jest), żeby panom, no właśnie nie przeszkadzać. I z tęsknotą, że kiedyś, no właśnie kiedyś, tego najmilejszego, synka najukochańszego będzie trzeba światu wydać.

0 likes Ta Która Wie , U Eleganckich # , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones
O mnie
To ja Pau Elegancka Wszystko co chcecie o mnie wiedzieć, znajdziecie tu. W każdym poście. Przeczytacie w każdym zdaniu i pomiędzy zdaniami. Rozpoznacie na granicy kropki kończącej jedną myśl, a akapitem rozpoczynającym następną. Zdjęcia, rysunki, szkice to pocztówki z naszej codzienności. Łapcie!

2 hours ago

5razones

Będąc w ciąży z Tadziem, a wciąż karmiąc Frania napisałam kiedyś tekst o piersiach, normach i długim karmieniu piersią (bo my wtedy karmiliśmy się już 2 lata).

To fragment tego tekstu:

"Świat i niektórzy ludzie będą się dziwować także, czy będzie pamiętał fakt trzymania piersi matki w buzi? I co to wspomnienie z nim zrobi? Gdzie jest granica, do której to, czyli karmienie jest normalne, a kiedy już jest anomalią? Niektórzy będą wskazywać i wyznaczać normy estetyczne, w ramach których czynność karmienia kilkulatka jest już czynnością niesmaczną, nieładną, brzydką, no zwyczajnie nieestetyczną. Inni będą doszukiwać się pewnych podtekstów seksualnych, wszak wiadomo w dzisiejszych czasach naszej nowoczesnej zachodniej kultury pierś jest przede wszystkim obiektem seksualnym i do kuszenia stworzonym (w tym wypadku proszę bardzo, może się negliżować). Jeszcze inni, powołując się na naukowców zza Oceanu z doktoratami z neurobiologii, psychiatrii i psychologii będą udowadniać, że długie karmienie piersią może rzutować (zwłaszcza u chłopców) w życiu dorosłym na pożycie seksualne. Tyleż szkód i krzywd, no tyleż wypaczeń, zaburzeń niezdrowych i destrukcyjnych może spowodować to przedłużające się i długodystansowe karmienie piersią. I do tego jeszcze te przebłyski i wspomnienia cyckanej maminej piersi."

Dziś karmię Tadzia, też już prawie dwuletniego, i na prawdę ostatnią rzeczą, jaką się martwię, jest to czy moi synowie będą pamiętać te nasze wspólne chwile.

Franiu zdaje się, że pamięta. Ale nie wiem, czy sam akt karmienia, czy po prostu naszą bliskość, tulenie. I dla niego bardzo naturalnym i normalnym jest to, że gdy jego brat młodszy płacze, to być może potrzebuje właśnie tej bliskości. Albo mojej i karmienia, albo bliskości i obecności brata. A ten brat wcale mu tego nie szczędzi.

Nie bójcie się bliskości.

5razones.pl/piersi-normy-i-dlugie-dystanse/

ps. To zdjęcie to przepiękna pamiątka z naszej domowj sesji, którą zrobiła nam niesamowita Marzena Rej-Brodowska Photolifestyle. Za niedługo pokażę Wam trochę więcej kadrów. <3
... See MoreSee Less

View on Facebook

20 hours ago

5razones

W weekend niczym Was nie spamuje, bo tak sobie myślę, że to Wasz czas na Wasze sprawki, rodzinę, małe i wielkie przygody, więc co ja Was będę zaczepiać... 😎🏡🌹🍺🍓🚴‍♀️🚴‍♂️☕🍦

Ale jeśli naszła by Was ochota na sprawdzenie co tam u nas, to zapraszam na nasze konto na IG.

My kończymy słoneczny, prawie że wakacyjny weekend leżakowaniem w naszym ogródku.

www.instagram.com/p/Bh4KIkXF69C/
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

Tak jeszcze nie karmiłam....

:D

#breastfeedingareaHow specatular is this mammal?

Breast feeding its young whilst in full flight!

The Grey-headed flying-foxe (Pteropus poliocephalus) is vitally important for native seed dispersal and gum tree pollination - in effect they serve like bees for many Australian forests. They feed on over 100 species of flowering trees and fleshy-fruited trees and liana, and many rely on them for their survival. In a single night, a flying fox can travel over 40 kilometres in a night, pollinating trees and spreading seeds as it goes. A single flying fox can disperse up to 60,000 seeds in one night.

Listed as #vulnerable, key threats include #habitat #destruction, camp disturbance, #heat stress, #entanglement in backyard netting and barbed wire, #electrocution on power lines, and climate change related impacts (and there are a few).

For more information on their plight and more photos, please go to: gimesy.com/melbournes-grey-headed-flying-foxes/

#flyingfox #fruitbat #mammal #flyingmammal #wildlife #greyheadedflyingfox #pollination ‪#nature #biodiveristy #breastfeeding #young #pup‬‪ #naturephotography #Australia #melbourne #yarrariver #kew Environment Victoria Australian Conservation Foundation Fly By Night Bat Clinic
... See MoreSee Less

View on Facebook