Lipiec 7, 2016 at 9:58 pm

To dla mnie

To dla mnie

Monotonię i rutynę moich codziennych poczynań przy chłopcach przerwały na chwilę wczoraj odwiedziny koleżanki. Mamy szczęście być zsynchronizowane w temacie rozmnażania. Mój Fra jest zaledwie 2 miesiące starszy od jej synka. A za niedługo na świecie pojawi się się jej córeczka. Wpadła w odwiedziny, żeby posłuchać, a właściwie to i popatrzeć, jak się ogarnia dwójkę na raz. W ferworze karmień, i zmieniania pieluch, i znowu karmień, i po raz kolejny zmiany pieluch, układania puzzli z Fra i przeglądania jego ulubionych książeczek o zwierzątkach, i odpowiadaniem po raz setny, że a to lis, a to łoś, a to surykatka, i jeszcze podziwiania najfantastyczniejszych pojazdów latających, w budowaniu których specjalizuje się Franciszek, i znowu karmienia powstałego z drzemki Tete udało nam się napić kawy, zjeść ciastko i nawet porozmawiać.

Gdy wyszła, na powrót zajęłam się tym, w czym z kolei ja się wybitnie specjalizuję, czyli: karmieniem, odbijaniem, noszeniem, tuleniem, zmienianiem pieluch, czytaniem, zgadywaniem czy to wilk, czy też bóbr, a może łasiczka, układaniem puzzli i wież z klocków. W międzyczasie znienacka chłopcy posnęli. Na mnie. Utulona ich ciężarem posnęłam i ja. Choć w planach miałam tyle działań, takich trochę dla dobra domu (pranie, ogarnięcie kuchni, skończenie obiadu), a trochę dla siebie (oglądnięcie kolejnego odcinka ostatnio ulubionego serialu: Jane, The Virgin, albo poczytanie, popisanie). Ale nic to, poddałam się. Nawet nie wiem kiedy głowa sama opadła mi na oparcie łóżka, i tak ni leżąc, ni siedząc zasnęłam po lewej mają Lorda Fra i jego bujne blond loki, a po prawej zawłaszczającą rączkę Tadeusza.

Obudził nas powracający z pracy Smok. Więc zabawa zaczęła się od nowa. A to nakarmić, a to przewinąć, i znów nakarmić, ukochać i utulić, pogilgotać, i tak to jest szop pracz, a to dzięcioł, i dzik, a tam biegnie jelonek, zbudować most, czarno-białe obrazki oglądnąć, i zburzyć most, a na jego miejsce garaż postawić, i nakarmić, ukoić szloch, przegonić nerw, pohusiać, przytulić, nakarmić.

Liczyłam na chwilę spokoju, że Smok porwie Fra na spacer, a ja będę mogła z samym Tadeuszem u cyca zabunkrowanym na łóżku się wyciągnąć, i zrobić coś w końcu dla siebie, oglądnąć, poczytać popisać. Ale Fra miał inne plany, w domu postanowił pozostać. I tak do wieczora: a to karmienie, a to budowanie, i czytanie, i śpiewanie też, i trochę krzyków, i trochę szlochów, i chodź na rączki, i histeria mała też, daj, mama ucałuje, a potem na nowo śmiech, i tak to jest jeż, a to wiewiórka, a tam leci pszczółka, i karmienie znów a to z prawa, to z lewa. I w końcu kąpiel. I nareszcie wszyscy i w piżamkach i w łóżku. Po prawej jeden, po lewej drugi, i karmienie, i szumienie, w oczy spoglądanie, głaskanie czółek, główek i nosków, i taka myśl, że niechże już obaj posną, bo ja tak bardzo bym chciała dzisiaj coś dla siebie zrobić.

I nagle budzę się, a właściwie ze snu budzi mnie Smok. Po prawej jeden, po lewej drugi sapią i śpią. Znów posnęłam z nimi. Sił mi starcza, żeby szybko wziąć prysznic, i z powrotem wylądować w łóżku,  odhaczając w pamięci rzeczy, których nie udało mi się dzisiaj dla siebie zrobić Przed snem wysyłam jeszcze koleżance sms z pytaniem, kiedy to my się tak na spokojnie spotkamy bez dzieci uwieszonych u naszych spódnic lub cyców? Dołączam zdjęcie naszej śpiącej trójeczki z podpisem: Paczaj, jak skończyłam.
Otoczona miłością – rano dostaję od niej taką odpowiedź.
Dobrze, że mi o tym przypomniała. Że wszystko to: karmienie, tulenie, noszenie, czytanie i budowanie, i te histerie też, to wspólne zasypianie i budzenie się, to wszystko to dla mnie.

0 likes U Eleganckich # , , , , , ,
Podziel się: / / /
Szukaj na 5razones

3 days ago

5razones

Ten moment, kiedy dziecko bardzo chce odpowiedzieć tacie na pytanie: co robi mama?, a że tak jakby brakuje mu odpowiedniego słowa z kategorii: dom/gospodarstwo domowe i tłumaczy najlepiej jak potrafi...
.
.
.
.
.
.
.
- Ogrzewa* nasze ubranka...

* czyli prasuje. Po rzeczowniku żelazko, przyszła najwyższa pora na nauczenie się czasownika, który wchodzi w ścisłą relację z w/w przedmiotem.
... See MoreSee Less

View on Facebook

4 days ago

5razones

W prowadzeniu bloga i w pisaniu do Kwartalnika Laktacyjnego najbardziej lubię spotkania, rozmowy, wywiady.

I ostatnio miałam przyjemność porozmawiać i poznać lepiej Ewę Dymek-Dudzińską (malarkę, performerkę, pisarkę). O Ewie "zrobiło się głośno" po tym, jak na na jednym z koncertów stanęła za konsoletą djską, grając koncert techno i jednocześnie karmiąc piersią swoją kilkumiesięczną córeczkę. Ewa przyznaje, że hejterskich komentarzy, jakie popłynęły po tym spontanicznym występie w jej stronę, starała się nie czytać, bo zna wartość swojego macierzyństwa.

Rozmawiałyśmy o karmieniu piersią (a jakże!), o bliskości i więzi, jaka się rodzi nie tylko w trakcie karmienia, i także o muzyce.

- Karmienie piersią zmusza do ciągłego przytulania... - powiedziała Ewa - a ja lubię się przytulać.

<3

Całą rozmowę możecie przeczytać w najnowszym jesiennym Kwartalniku Laktacyjnym:

issuu.com/fundacjapromocjikarmieniapiersia/docs/kwartalnik_laktacyjny_3_2018_issuu_/60
... See MoreSee Less

View on Facebook

5 days ago

5razones

Noworodki tak mają.
Kilkumiesięczne dzidziusie też.
I roczniakom też w tym najlepiej.
Dwulatki potrafią się o to ciągle upominać: Przytulaj mamusi!
A jak czterolatek tego pilnuje: Najmocniejszego przytulacka poproszę!

Hej, my ludzie-huby tego potrzebujemy.

<3
... See MoreSee Less

View on Facebook