Ta Która Wie

Umila mi to jesień

14 listopada 2017

Jesień wymaga i domaga się umilania. Umilania sobie poranków i wieczorów. Otaczania się miłymi rzeczami, smakami i zapachami, które będą nas otulać, głaskać oraz przytulać.

Osobiście nie jestem fanką nadmiaru. Właściwie to jestem teraz na etapie czyszczenia swojej przestrzeni życiowej, minimalizowania rzeczy potrzebnych, zatem szukam i wybieram dla siebie przedmioty, które pobędą ze mną trochę dłużej niż tylko jeden sezon.

Jeśli sukienka, to taka którą można na krótko i na długo, do butów eleganckich, a także sportowych; a jeśli talerz, to żeby został ze mną na lata, żeby rzeźbiły się w nim wspomnienia wszystkich posiłków; a jeśli olejek, to jeden do wszystkiego, i żeby pachniał tak, że będę go chciała zjeść; a jeśli książka to niech zachwyca rysunkami i opowieścią, niech wzruszy dorosłych, i wciągnie w swój świat tych mniejszych; a jeśli magazyn, to taki, w którym będzie więcej tekstu niż obrazków i reklam, niech będzie do czytania na tematy tabu, o których inni ciii tylko milczą.

Dla takich jedynych w swoim rodzaju wyjątkowych umilaczy wymyśliłam sobie cykl, który nazwałam: umila mi to. W założeniu pokazywać będę rzeczy produkowane, wymyślone, stworzone w Polsce, bo po takie najczęściej sięgam, dobrej, najlepszej jakości, w przypadku kosmetyków o najlepszym składzie.

Zapraszam! poznajcie moje jesienne #umilamito.

 

1. Drewniane talerzyki-zwierzątka do głaskania

Poczynania Zuzanny i Dawida Smoków z Pracowni Smoków śledziłam już od dawna na Insatgramie. Podziwiałam unikatowe i wyjątkowe produkty, które są dziełem rąk Dawida. Poruszyła mnie dbałość o każdy szczegół, serce i szacunek dla surowca. Zamarzyłam sobie o ich talerzykach drewnianych w kształcie zwierzątek. Wiedziałam, że nieczęsto pojawiają się w sklepiku internetowym Pracowni Smoków i po prostu trzeba na nie polować. Przy okazji innego zamówienia, które za niedługo też Wam pokażę, zapytałam Zuzię, czy czasami nie mają właśnie w przygotowaniu talerzyków dla dzieci, i okazało się szczęśliwie dla nas, że tak i owszem tworzy się lisek i kotek. Od razu je zamówiłam dla Frania i Tadziulka. Z niecierpliwością wyczekiwałam dnia, jak trafią w nasze ręce. Zuzia donosiła mi na bieżąco, jak wygląda sytuacja: Właśnie schną 🙂 Poniedziałek kurier zabierze je od nas.
Nawet nie wiecie, jakie to emocje czekać na coś przygotowywanego specjalnie dla Was.

Poprosiłam Zuzię, żeby opowiedziała, jak wygląda proces produkcyjny:

Z tego co pamiętam, to Wy macie kota z jesionu, a liska z czereśni. Jeden talerzyk od podstaw robi się prawie cały dzień. Jest to najbardziej praco – czasochłonny produkt w ofercie naszej pracowni. Po pierwsze trzeba wybrać dobrą deskę w składzie drewna, by nie miała pęknięć i sęków. Potem deskę Dawid obrabia na grubościówce, a potem strugarce. Następnie rozrysowuje zwierzątka, do których stworzył szablony. Robi tak, by straty były minimalne na drewnie. A wierz mi, że to sztuka tak poukładać! Jeśli są jakieś sęki, to pomija lub robi z nich coś innego, z tego co zostanie, czasem uda się jeszcze zrobić łyżkę. Potem frezarką ręczną wycina wnętrza talerzy. Później piła włosowa wycina kształt talerzyków-zwierzątek. No i tu się zaczyna dopiero. Nożami do rzeźbienia rzeźbi wnętrza uszu, wokół uszu. To trudne i długo trwa, każde ucho osobno. Dalej zaś szlifuje się ręcznie, aż sześciokrotnie zaczynając od grubego papieru, a kończąc na bardzo delikatnym. Po to, by talerzyki można było głaskać… Na koniec jeszcze dwukrotnie impregnuje ręcznie szmatką naszym olejowoskiem. I gotowe!

I w końcu są u nas. Chłopaki świętują w nich codziennie swoje posiłki, umila im to śniadania i podwieczorki.

 

2. Sukienka, która umila i otula od CADOaccesories

Tę bakłażanową wypatrzyłam sobie na Facebooku, i kilka razy umawiałam się z dziewczynami z CADO Moniką i Jolą, że właśnie dziś, właśnie teraz po nią przyjadę, żeby przymierzyć. Ale wciąż coś mi wypadało. Aż wreszcie udało mi się dotrzeć na bardzo babski event zorganizowany przez Jolę i Monikę, Dziewczyny mają moc! (moim rozpieszczaniem chwaliłam się tutaj). Tam po konsultacjach z Joasią Jawor, stylistką oraz dziewczynami mogłam wreszcie sprawdzić, jak na mnie leży.

A przymierzać sukienkę w towarzystwie dwóch projektantek, to niezwykłe przeżycie. Monika z Jolą „poukładały” sukienkę na mnie, pokazując jej możliwości: asymetryczny dekolt, który może odsłaniać, a to jedno a to drugie ramię, a w przypadku karmienia piersią wygodnie dostać się w strefę VIB*, długość, którą można sobie regulować, i sukienkę nosi w wersji midi a nawet maxi. Czuć dbałość o każde, ale to każde marszczenie! A do tego jeszcze materiał marzenie, intensywny kolor bakłażana, mięsista tkanina, która się nie gniecie, i elegancko nosi. Czuję, że pobędzie ze mną nie tylko jesienią, ale i zimą, a także wiosną.

 

 

3. Śliwka, która pachnie marcepanem

Czy jest ktoś, kto nie kocha zapachu i smaku marcepanu?
No dobra, jak ktoś taki wśród czytających się znajdzie, to proszę łaskawie nie podnosić ręki. Bo ja tu chcę oddać swój pełen zachwyt dla tego olejku śliwkowego z Ministerstwa Dobrego Mydła. Obłędnie pachnie, jest lekki, szybko się wchłania, dlatego moje chłopaki akceptują proceder wklepywania olejku w swoje nie znoszące wszelakich smarowidła twarze. Są takie dni, że noszę się tylko z nim na twarzy, a czasami służy mi zamiast kremu pod makijaż. Bywa że wklepuję go sobie wieczorem. Przez to że jest leciutki, nie powoduje efektu „tłustej skóry”, nawilżył moją cerę i uspokoił wszelkie niedoskonałości. I pachnie… pachnie, no tak pachnie, a tym zapachem umila mi wszystko.

 

4. Jesienny liść

W naszym domu książki łagodzą obyczaje. Jeśli chcę trochę wyciszyć chłopaków, to proponuję wspólną lekturę. Albo sami sobie „czytają”, oglądają, opowiadają. Ostatnio lubimy zakopać się w kocyki i kołderki oraz liście… a właściwie to „Liść” Julii Rozumek. Cały czas się zastanawiam, dla kogo Julka napisała tę książkę, bo podobno dla dzieci, ale to dorośli nie mogą się z nią rozstać? Co bardziej wciąga historia niesionego wiatrem liścia miłorzębu, czy bajkowe ilustracje autorstwa Katarzyny Stróżyńskiej Goraj, które przypominają obrazki z dzieciństwa?
Czytamy… i zapada cisza. A jak snuje swoją opowieść Jula: „Miłość może istnieć w ciszy. Trzeba się pilnie przypatrywać i dzięki temu ją odnaleźć”.

 (…) miłość może mieszkać w każdym domu. Może skrywać się w krótkich chwilach i w kilku słowach.

I takie chwile wspólnego czytania, to nasza codzienna porcja miłości.

 

5. Dziewczyńska gazeta z cycuszkami

Magazyn G’rls Room podpowiedziały mi algorytmy instagramowe, które bardzo dobrze wiedzą, co ja publikuję, hashtaguję, lubię, śledzę, kontempluję. Oczywiście chodzi o cycki, piersi, i tematy kobiece. Zatem, jak tylko wytropiłam, że ktoś poświęcił cały numer magazynu, żeby prześwietlić i oddać hołd kobiecym piersiom, to wiedziałam, że muszę to mieć. Za tytułem stoi redakcja zarządzana i napędzana kobietami. Dziewczyńska redakcja, która do współpracy redaktorskiej zaprasza swoje czytelniczki (tak np. powstała akcja cycki ze zdjęciami piersi i wyznaniami czytelniczek na temat swoich piersi: Akceptowane w 100% zadziorne są piękne, bo są moje chodzę bez stanika i cycki są zadowolone, piękne i obwisłe), nie boi się podejmować dyskusji na tematy najbardziej intymne, kobiece, pyta o naszą seksualność, potrzeby.
Jeśli do tej pory brakowało Wam (mnie bardzo!) takiego pisma, to zapraszam. Kolejny numer będzie o okresie. Ja już nie mogę się doczekać. Do kupienia TU.

 

*******

*VIB – Very Important Boobs

Moje zdjęcie w sukience autorstwa: Rej-Brodowska Photolifestyle  / MUA: Asia Marchwicka-Dudziewicz
Stylizacja: Joanna Jawor – Osobista Stylistka / Kreatorka Wizerunku
Sukienka: CADOaccessories
Szal: CADOaccessories

 

Możesz polubić też